Zamknij

Lockdown. Jedno województwo uprzywilejowane. Dostanie ekstra 33 mln zł

05.03.2021 19:19
Lockdown. Województwo Podlaskie dostanie dodatkowe pieniądze
fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News

Lockdown szczególnie mocno uderzył w regiony, gdzie rozwój gospodarczy już przed wybuchem pandemii przebiegał wolniej, niż w innych częściach kraju. Teraz pojawiła się dodatkowa pula pieniędzy na wsparcie dla pokrzywdzonych przez pandemię firm. Pomoc dostaną samozatrudnieni oraz mikro i małe przedsiębiorstwa z jednego województwa.

Lockdown będzie utrzymany aż do momentu, gdy liczba zakażonych zacznie spadać, a grupa zaszczepionych przeciw COVID-19 wzrośnie. Rząd po raz pierwszy  podał termin, kiedy to się może wydarzyć.

Prezes PFR Paweł Borys powiedział, że pandemia kosztowała Polskę około 8 proc. wzrostu długu publicznego, a  przed nami jeszcze „dwa, trzy bardzo trudne miesiące”.

Lockdown. Pieniądze dla przedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa jest wsparciem dla właścicieli części firm, które poniosły straty przez wybuch COVID-19. Jednak tym razem pieniądze popłyną do firm z europejskiej kasy. Właściciele małych biznesów z województwa podlaskiego dostaną do podziału 33 mln zł z unijnego budżetu.

Pieniądze trafią do 1 tys. podmiotów. Pierwotnie z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 było przeznaczone 25 mln zł. Kwota została zwiększona prawie o 8 mln zł. Zostanie przeznaczona dla firm w Podlaskiem na dotacje na kapitał obrotowy, jako pomoc w walce ze skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że zwiększenie budżetu pomocowego nastąpiło jako efekt ogromnego zainteresowania wsparciem ze strony podlaskich przedsiębiorców.

Podlaskie. Wnioski o dotacje

Do rywalizacji o wsparcie przystąpiło dwa tysiące firm, które złożyły wnioski na kwotę 61 mln zł. Do formalno-merytorycznej oceny skierowano połowę z nich, które miały największy spadek obrotów. Przedsiębiorstwo musiało wykazać przynajmniej 40 proc. spadek obrotów, aby zakwalifikować się do programu.

Kolejny etap trwa do 10 marca. To ostatni termin na dostarczenie do urzędu dokumentów w formie papierowej. Dotacje na kapitał obrotowy są częścią Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, są to głównie środki z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Przeznaczane są na różne formy wsparcia, m.in. preferencyjne pożyczki, bon antywirusowy, dotacje.

RadioZET.pl/PAP