Zamknij

Rzecznik MŚP: koniec podziałów na uprzywilejowane branże w pandemii

21.01.2021 14:15
Rzecznik MŚP chce równego traktowania wszystkich branż w pandemii
fot. Jacek Dominski/REPORTER/EastNews

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chce równego traktowania przez rząd wszystkich właścicieli firm, którzy ponieśli straty w trakcie pandemii.

Lockdown spowodował spowolnienie gospodarcze w wielu sektorach. Rządzący okresowo zamykają branże najbardziej narażone na rozprzestrzenianie się wirusa, oferując wsparcie dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej.

O odmrażaniu gospodarki mówi się w kontekście otwierania poszczególnych sektorów.

Rzecznik MŚP chce równego traktowania

Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP wystosował wniosek o podjęcie działań w celu ochrony praw przedsiębiorców. Skierował go do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a także do Prezes ZUS.

W piśmie wnioskuje o przyznanie ulg w spłacie zaległych zobowiązań publicznoprawnych dla wszystkich firm, których obroty zmalały w trakcie lockdownu o 70-90 proc.

Ulga dla wszystkich

Zdaniem Adama Abramowicza wielu mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy nie zostali ujęci w tarczy antykryzysowej, także potrzebuje wsparcia, ponieważ zostali pozbawieni przychodów.

Właściciele firm nadal muszą opłacać składki ZUS za siebie i pracowników, podatki od nieruchomości i inne zobowiązania wobec państwa.

„Trudno zaprzeczyć , iż w przypadku każdego przedsiębiorcy, który na skutek epidemii koronawirusa boryka się z niejednokrotnie niemożliwymi do przezwyciężenia problemami finansowymi występuje zarówno ważny interes podatnika jak i interes publiczny uzasadniający przyznanie ulgi”

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Rzecznik MPŚ postuluje również w piśmie do ministra finansów, aby organy podatkowe zwróciły szczególną uwagę na przypadki, gdy przedsiębiorca we wniosku o umorzenie zaległości wykaże, że jest w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej wystąpieniem pandemii.

Cel: wsparcie przedsiębiorców przez ZUS

Z kolei we wniosku do prezes ZUS pojawił się postulat, aby przedsiębiorcy ubiegający się o umorzenie należności składkowych mogli uzyskać tego typu ulgę.

Rzecznik podkreślił, że rezygnacja z dochodzenia należności składkowych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po zniesieniu obostrzeń będzie korzystna dla państwa, ponieważ zostanie utrzymana liczba płatników składek oraz miejsca pracy.

Takie rozwiązanie ma być bardziej optymalne dla budżetu niż odmowa przyznania ulgi, ponieważ egzekucja zaległości podatkowych może doprowadzić do upadłości firm.

RadioZET.pl