Zamknij

Lockdown. Rząd określił czy będą pełne obostrzenia podczas czwartej fali

13.09.2021 20:26
Lockdown. Rząd określił czy będą pełne obostrzenia podczas czwartej fali koronawirusa
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

- Jestem zwolennikiem rozwiązania, żeby osoby zaszczepione nie były wliczane do limitów [związanych z obostrzeniami covidowymi - red.]. Jesteśmy gotowi zarówno na wariant regionalizacji obostrzeń, czyli przeliczenia liczby osób chorych na liczbę mieszkańców, jak i na pełen lockdown. Jednak tego rozwiązania na ten moment nie przewidujemy - tak o 4. fali pandemii COVID-19 mówiła w Radiu ZET wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Lockdown był jednym z najtrudniejszych obciążeń dla polskiej gospodarki w ostatnich latach. Wiele firm stanęło na skraju bankructwa, a część przedsiębiorców przez wiele miesięcy nie mogła prowadzić swojego biznesu. Co zrobić, aby ta sytuacja się nie powtórzyła? Rząd stawia na Narodowy Program Szczepień. Na początku września 2021 roku pisaliśmy o potencjalnych restrykcjach dla niezaszczepionych.

W poniedziałek (13 września 2021) Olga Semeniuk zapewniła w Radiu ZET, że rząd jest również gotowy do wprowadzenia zmniejszonych limitów metrażowych czy liczbowych w konkretnych miejscach. - Mamy gotowe protokoły sanitarne. Cały czas mam nadzieję, że liczby zakażeń nie będą drastycznie wzrastać.

Dopytywana przez Joannę Komolkę czy te rozwiązania będą podobne do tych, które obowiązywały w przypadku poprzednich fal koronawirusa, Semeniuk odpowiedziała: ”Prawdopodobnie tak, ale w tym przypadku mamy też kwestię osób zaszczepionych. Jednak decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Jestem od tego, żeby gospodarka była otwarta, ale na pierwszym miejscu zawsze jest służba medyczna, medycy i społeczeństwo”.

- Wiele branż zgłasza postulat, aby osoby zaszczepione nie były objęte limitami. Chodzi tu o pewien pakiet preferencyjny, ale nie wiem jaką ostateczną formułę miałoby to przyjąć - podsumowała Olga Semeniuk.

Całość na RadioZET.pl