Zamknij

Przedsiębiorcy rozliczają polityków za lockdown. Posypały się pozwy

11.01.2021 08:11
Przedsiębiorcy pozywają Skarb Państwa
fot. Jakub Kaminski/East News

Siłownie, hotele, dyskoteki, centra handlowe. Mnożą się pozwy przedsiębiorców przeciwko Skarbowi Państwa. Biznes domaga się odszkodowań.

Lockdown po raz kolejny zamroził branże takie jak turystyka, fitness, czy gastronomia. Przedsiębiorcy zostali odcięci od źródła dochodu i szukają sprawiedliwości przed sądem.

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze o dziesiątkach pozwów przeciwko Skarbowi Państwa za lockdown.

Państwo odpowie za lockdown?

Siłownie, hotele, kluby nocne i przedsiębiorcy z innych branż dotkniętych lockdownem pozywają Skarb Państwa. Mec. Agata Plichta - Trzonkowska z kancelarii Dubois i Wspólnicy, dopytywana przez gazetą mówi, że w Sądzie Okręgowym w Warszawie został już złożony pozew 45 przedstawicieli branży turystycznej, kolejny - 15 właścicieli m.in. klubów nocnych i dyskotek będzie złożony w tym tygodniu.

W pozwie nie mówimy o kwocie roszczeń, tylko przesądzeniu o odpowiedzialności Skarbu Państwa. Prosimy Sąd Okręgowy, by przyjrzał się zarówno działaniom władzy, czyli wprowadzanym rozporządzeniami ograniczeniom, jak i zaniechaniom – w naszej ocenie istniały przesłanki, by wprowadzić stan klęski żywiołowej

Mec. Agata Plichta - Trzonkowska

Politycy od początku pandemii nie zdecydowały się na wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych. Wówczas przedsiębiorcy mieliby zagwarantowaną rekompensaty za straty powstałe w tym okresie. Dziś muszą zadowolić się tarczami antykryzysowymi i finansowymi, które często pomijają wielu przedsiębiorców.

Anna Coban prowadząca kancelarię Coban Legal w komentarzu dla gazety mówi o sytuacji w hotelarstwie. Ponad 20 przedsiębiorców z tej branży domaga się odszkodowań na kwoty nawet do 500 tysięcy zł. Skarb Państwa musiałby wypłacić łącznie około 10 mln zł tylko dla jednej branży. Kolejne miliony trafiłyby do właścicieli siłowni, przewoźników autokarowych czy centrów handlowych, których właściciele nie wykluczają pozwu.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”