Zamknij

MF: polski przemysł nie dał się obostrzeniom

26.02.2021 13:55
MF: Mimo obostrzeń, polski przemysł poradził sobie nieźle
fot. Adam Jankowski/Polska Press/East News

Lockdown sprawił, że po raz pierwszy od lat 90. nastąpił w kraju spadek PKB w całym roku. Minister finansów Tadeusz Kościński zaznacza jednak, że spadki w Polsce były jednymi z najłagodniejszych w Unii Europejskiej. Takie wnioski zostały wyciągnięte na podstawie zimowych prognoz Komisji Europejskiej.

Lockdown wpłynął odczuwalnie na polską i światową gospodarkę. Kryzys wywołany koronawirusem znajduje odzwierciedlenie również na rynku kapitałowym. Zdaniem prezesa GPW, Marka Dietla, polska giełda w porównaniu do europejskich parkietów, poradziła sobie z nim bardzo dobrze.

Obostrzenia utrudniły swobodne prowadzenie części biznesów. Możliwość kontynuowania działalności w wielu sektorach gospodarki została całkowicie zamrożona lub znacznie ograniczona. Przedsiębiorcy protestują przeciwko rządowym zakazom, a część z nich szykuje nawet pozew zbiorowy.

Minister finansów o polskim przemyśle w 2020 roku

Tadeusz Kościński stojący na czele resortu finansów przyznaje, że w ujęciu rocznym nastąpił spadek PKB. Zgodnie z danymi GUS zmniejszyło się ono o 2,7 proc. rok do roku w porównaniu ze spadkiem o 1,5 proc. w trzecim kwartale. Jednak jeśli chodzi o polski przemysł w IV kwartale 2020 roku to ma się on „nieźle”.

Nieźle, mimo obostrzeń, radził sobie sektor przemysłowy, co było efektem wysokiej aktywności w międzynarodowych sieciach produkcji, których częścią są polskie przedsiębiorstwa, co pozytywnie przekładało się również na wyniki naszego eksportu

Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej

Główny Urząd Statystyczny podał, że inwestycje w IV kwartale spadły o 10,9 proc., konsumpcja prywatna o 3,2 proc., a popyt krajowy o 3,4 proc. rok do roku.

Gospodarka, PKB, przemysł

Szef resortu finansów zauważył, że w całym ubiegłym roku PKB obniżył się o 2,7 proc., tj. tyle ile sugerowały dane kwartalne sprzed dwóch tygodni.

- "Dane dotyczące całego roku były więc lepsze od wstępnych danych GUS sprzed miesiąca. Dynamika PKB w 2020 r. okazała się wyraźnie wyższa od prognoz instytucji międzynarodowych i krajowych, analityków rynkowych i oficjalnych prognoz MF formułowanych w ubiegłym roku od wybuchu pandemii" - zaznaczył Tadeusz Kościński.

Minister finansów dodał, że jego zdaniem łagodny spadek w polskim przemyśle jest efektem „szybkiej i znaczącej pomocy ze strony rządu, ale i różnic w strukturze gospodarek europejskich”.

Z kolei niedawno premier Mateusz Morawiecki ocenił grudniowe wyniki produkcji przemysłowej jako „znakomite”, a wicepremier Jarosław Gowin chwalił styczniowy wzrost produkcji o 5,7 proc. Rządzący chcą stworzyć nową politykę przemysłową kraju.

RadioZET.pl/PAP