Zamknij

Lockdown. Polacy boją się o pracę i robią zakupy na zapas

17.11.2020 14:15
Polacy boją się zwolnień
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Lockdown sprawił, że Polacy czują się niepewnie na rynku pracy. Przyznają się też do kupowania na zapas na wypadek zamknięcia sklepów.

Lockdown w Polsce zwiększył poziom niepokoju Polaków, co potwierdzają statystyki. Polska jest krajem z najwyższym na świecie poziomem niepokoju wywołanego pandemią - informuje Deloitte, wskazując na najnowszą edycję raportu Global State of the Consumer Tracker.

Poziom tzw. indeksu niepokoju w Polsce jest najwyższy na świecie. Przez pandemię kupujemy na zapas i boimy się zwolnień – wynika z raportu.

Polacy boją się zwolnień

Deloitte wskazuje, że w ciągu miesiąca poziom obaw Polaków wywołanych przez pandemię koronawirusa wzrósł o 30 punktów procentowych, a indeks niepokoju wynosi nad Wisłą 34 proc. Partner w Deloitte Michał Tokarski zwraca uwagę, że to najwyższy wynik wśród wszystkich badanych krajów.

Nigdy wcześniej też żaden kraj europejski nie deklarował tak wysokiego poziomu obaw. Z pewnością wpływ na to ma między innymi liczba zakażeń, która codziennie przekracza 20 tysięcy osób 

Michał Tokarski

Niepokój ten przekłada się niemalże na wszystkie sfery życia, także na finanse. W raporcie czytamy, że jedynie 13 proc. respondentów jest spokojnych o spłatę swojego zadłużenia kredytowego. Nieznacznie na przestrzeni ostatnich miesięcy wzrósł odsetek tych, dla których może to być problem - 63 proc. ankietowanych. Dwie trzecie respondentów obawia się natomiast o stan swoich oszczędności.

Zobacz także

Podobne wnioski można wyciągnąć z wyników badania zleconego przez agencję zatrudnienia Personnel Service. Firma wskazuje, że co piąty Polak, ze względu na panującą aktualnie pandemię, obawia się utraty pracy. Połowa z tych osób jako potencjalne powody zwolnienia wskazuje kolejny lockdown i związane z nim obostrzenia oraz przedłużający się kryzys gospodarczy. Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert rynku pracy zauważa, że najbardziej o swój los na rynku pracy boją się osoby zatrudnione na tzw. śmieciówkach.

Wzrost niepewności widać u osób zatrudnionych na umowę o dzieło, która jest najłatwiejsza do rozwiązania. Natomiast najbardziej o swój los boją się prowadzący własną działalność gospodarczą. W przypadku narodowej kwarantanny ich sytuacja będzie najgorsza 

Krzysztof Inglot

Ekspert dodał, że 4 na 5 przedsiębiorców obawia się bankructwa. - Kolejny lockdown może ich wykończyć – wskazuje.

Zakupy robimy na zapas

Deillote zwraca uwagę na inne sfery życia, na które przełożyły się obawy związane z pandemią. Z raportu wynika, że 46 proc. z nas deklaruje, że kupuje na zapas. „To najwyższy wynik dla Polski w historii badania i ponownie najwyższy w Europie" – zauważono w raporcie.

Zobacz także

Jedynie 39 proc. ankietowanych wskazało, że czuje się bezpiecznie podczas zakupów w sklepach stacjonarnych.

RadioZET.pl/PAP/Personnel Service