Zamknij

Lockdown. Nowy sposób na obchodzenie obostrzeń i legalne podróże

17.02.2021 12:24
Lockdown. Nowy sposób na obchodzenie obostrzeń i legalne podróże
fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER/EastNews

Lockdown. Jak obejść obostrzenia w pandemii i legalnie podróżować po świecie? Najsprytniejsi mają swoje sposoby. Teraz pojawił się nowy. Na „bolący ząb” i wizytę u zagranicznego dentysty.

Lockdown sparaliżował turystykę i wiele gałęzi gospodarki na całym świecie. W Polsce zniesiono część obostrzeń 12 lutego, jednak z powodu wzrastającej liczby zakażeń już mówi się o ponownym zaostrzeniu restrykcji.

W czasie gdy rząd przygotowuje się do trzej fali pandemii, wiele osób tęskni za podróżami. Czy da się teraz legalnie zwiedzać świat i podróżować po Europie? Irlandczycy znaleźli na to sposób.

Lockdown. Sposób na obostrzenia

Sprytnym pomysłem na obejście obostrzeń są międzynarodowe wizyty u dentysty. Irlandczycy mogą za to dostać mandat w wysokości 500 euro, ale policja nie ma uprawnień, aby zakazać wejścia do samolotu podróżnym, którzy mają dokument, potwierdzający umówioną wizytę u zagranicznego lekarza.

Jeśli powołają się na paragraf dotyczący „osób szczególnej troski” to mogą nawet zabrać ze sobą osobę towarzyszącą. Cierpią jednak na tym gabinety stomatologiczne, które przyjmują wiele rezerwacji na wizyty, na których nie pojawiają się później „podróżujący pacjenci”.

Podróże podczas lockdownu

Z artykułu na stronie POLITICO.eu wynika, że część stomatologów w Hiszpanii przestało przyjmować rezerwacje od osób z Irlandii lub wymagają z góry opłaty za wizytę. Narodowe Biuro Imigracyjne w Irlandii potwierdza, że jedna trzecia obywateli deklaruje jako cel zagranicznego wyjazdu „ważny powód medyczny”, pokazując rezerwację u dentysty jako dowód.

Zgodnie z irlandzkim prawem istnieją trzy możliwości legalnego wyjazdu do innego kraju: istotna przyczyna biznesowa, rodzinna lub medyczna. Obostrzenia spowodowane są wzrostem liczby zakażeń wirusem COVID-19.

Obecnie mandat za łamanie prawa wynosi w Irlandii 500 euro, ale rząd poinformował, że planuje podnieść tę kwotę do 2 tys. euro.

RadioZET.pl/POLITICO.eu