Zamknij

Obostrzenia w kościołach. Wielkanoc 2021 w Polsce i na świecie

02.04.2021 08:59
Obostrzenia w kościołach podczas Wielkanocy
fot. Piotr Molecki/East News

Lockdown wymusił zachowanie dystansu społecznego, wysoki reżim sanitarny oraz zamknięcie wielu obiektów kulturalnych, edukacyjnych, handlowych i biznesowych na całym świecie. Sprawdzamy, jakie obostrzenia obowiązują w Wielkanoc w kościołach we Francji, Belgii, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Włoszech, Czechach, Słowacji, Anglii, Szkocji, Irlandii, Malcie, Litwie, Izraelu i w Polsce.

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim. Wierni przeżywają wówczas Zmartwychwstanie Pańskie. W 2021 roku wspólne świętowanie zostanie ograniczone przez lockdown.

Wprowadzone obostrzenia wiążą się z limitami miejsc w polskich kościołach oraz koniecznością zachowania dystansu. W liturgiach wielkanocnych będzie mogła uczestniczyć 1 osoba na 20 m2. Odległość między wiernymi musi wynosić minimum 1,5 m. Zakrywanie ust i nosa konieczne jest w świątyniach i obiektach kultu religijnego. Nie obowiązuje księży i osób sprawujących posługę kapłańską. A jak wielkanocne obostrzenia wyglądają w innych krajach?

Kościoły w Wielkanoc. Jakie obostrzenia w Europie

W wielu krajach podczas Świąt Wielkanocnych kościoły pozostaną otwarte, ale wiernych obowiązują obostrzenia. Europejskie świątynie będą podlegały rządowym restrykcjom.

Włochy

Wierni mogą wziąć udział w mszy wielkanocnej, ale pod warunkiem, że udadzą się do kościoła blisko domu. Ma to wykluczyć przemieszczanie się po kraju. Rząd nie wyznaczył limitu uczestników biorących udział w nabożeństwie, ale obowiązuje reżim sanitarny i konieczność zachowania dystansu. Msze wieczorne w Wielką Sobotę rozpoczną się wcześniej, niż zazwyczaj, ponieważ od godz. 22:00 obowiązuje godzina policyjna.

Litwa

Na Litwie, w archidiecezji wileńskiej do 5 kwietnia zawieszono odprawianie mszy z udziałem wiernych. Była to decyzja abp Gintarasa Gruszasa podjęta w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną.

Malta

Na Malcie abp Charles Scicluna również zdecydował o nieodprawianiu nabożeństw z udziałem wiernych aż do 11 kwietnia. Wyjątkiem mają być pogrzeby i śluby. Świątynie pozostaną otwarte dla indywidualnej modlitwy.

Francja

Kościoły francuskie pozostaną otwarte podczas Wielkanocy, ale wierni muszą zachować dystans społeczny. Wymagane jest pozostawienie dwóch pustych miejsc między osobami w ławkach. Uczestnicy mszy mogą zajmować co drugi rząd ławek w świątyni. Obok siebie mogą modlić się tylko członkowie jednego gospodarstwa domowego.

Hiszpania

Więcej mszy i ostrzejszy reżim sanitarny. Hiszpański episkopat zalecił bezpośredni udział w mszach Triduum Paschalnego, ale tylko, "gdy jest to możliwe" i przy zachowaniu niezbędnej ostrożności. W Hiszpanii nie odbędą się tradycyjne procesje pasyjne Wielkiego Tygodnia.

Niemcy

Uczestnicy mszy nie mogą śpiewać, a w kościołach mogą przebywać jedynie w maskach z filtrem. Obowiązują także limity osób w świątyniach i dystans społeczny.

Portugalia

Kościoły otwarte, ale z dużo mniejszą liczbą wiernych i bez odwiedzin księży w domach mieszkańców. W Portugalii limit osób w świątyniach wynosi jedną osobę na 4 m2. W okresie wielkanocnym zakazano procesji paschalnych i tradycyjnych obrzędów.

Czechy

Tylko 10 proc. miejsc siedzących może być zajęta podczas mszy w czeskich kościołach w trakcie Wielkanocy. Wiernym nie wolno śpiewać, a podczas liturgii muszą mieć założone maseczki z filtrem. Osoby, które wezmą udział w mszy nie będą musiały stosować się do godziny policyjnej, która obowiązuje od godz. 21:00.

Słowacja

Kościoły pozostają zamknięte, ale na czas Wielkanocy zostaną otwarte dla indywidualnej modlitwy, nie będą odbywały się msze zbiorowe. Mieszkańcy Słowacji miejsce zamieszkania mogą opuszczać tylko z uzasadnionych przyczyn. Wyjście do kościoła zostało wpisane na listę dopuszczalnych wyjątków, ale żeby się do niego udać trzeba mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Belgia

W Belgii w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć do 15 osób, przy czym do limitu nie wlicza się dzieci poniżej 12 lat i duchownych. W Holandii w zgromadzeniach religijnych w świątyniach może brać udział maksymalnie 30 wiernych.

Anglia

W Wielkiej Brytanii liczbę wiernych, którzy mogą się modlić podczas nabożeństw ustala się indywidualnie dla każdego kościoła. Podczas wielkanocnych liturgii będą mogły śpiewać małe zespoły wokalne, co było wcześniej zakazane. Zaleca się, by msze było odprawiane możliwie szybko, a biorące w niej udział osoby przestrzegały wszelkich środków ostrożności.

Szkocja

Kościoły zostały ponownie otwarte od 26 marca 2021. Podczas nabożeństw może się w nich zebrać do 50 osób, pod warunkiem, że zachowują między sobą dwumetrową odległość. Od tego samego dnia można także osobiście uczestniczyć we mszach w Irlandii Północnej.

Irlandia

W Irlandii msze odbywają się bez udziału wiernych, ale kościoły są otwarte dla osób, które chciałyby się w nich indywidualnie pomodlić. Te zasady nie zostaną zmienione w okresie wielkanocnym.

Izrael

W Izraelu zgromadzenia we wszystkich miejscach kultu religijnego odbywają się zgodnie z zasadą - do 20 osób wewnątrz i do 50 na zewnątrz świątyni. W szczegółowych wytycznych dotyczących okresu wielkanocnego zezwolono na organizowanie 50-osobowych procesji. W większych zgromadzeniach będą mogli brać udział wyłącznie mieszkańcy Izraela zaszczepieni przeciwko Covid-19.

W tegoroczną Niedzielę Palmową, w przeciwieństwie do 2020 r., odbyła się procesja z Góry Oliwnej na jerozolimskie Stare Miasto. Odprawiono także mszę w Bazylice Grobu Pańskiego. Z powodu ograniczeń w podróżach drugi rok z rzędu do Ziemi Świętej nie przybędą jednak na Wielkanoc pielgrzymi zagraniczni.(PAP)

RadioZET.pl/PAP