Zamknij

Lockdown. Kary za nieuzasadnione podróże

25.03.2021 12:50
Lockdown. Kary za niuzasadnione podróże
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział twardy lockdown w całym kraju. Jeśli Polacy nie zaprzestaną podróży w innych celach niż służbowe, mogą pojawić się wysokie kary finansowe dla wyjeżdżających. Nad takim rozwiązaniem pracuje już Wielka Brytania, polski rząd nie wyklucza pójścia jej śladem.

L ockdown został zaostrzony do 9 kwietnia na terenie całego kraju. Zacznie obowiązywać od soboty 27 marca. Co się zmieni? Zakaz i ograniczenie prowadzenia działalności to tylko część informacji, które padły 25 marca podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Rząd nie tylko ograniczył handel i zamknął kolejne sklepy. Tym razem ogólnopolskie restrykcje dotknęły również branżę usługową. Oznacza to  ponowne zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Równocześnie rządzący zaapelowali o solidarność w walce z koronawirusem, zachowanie dystansu społecznego, reżimu sanitarnego i nieprzemieszczanie się w celach rekreacyjnych czy turystycznych.

Lockdown. Rząd apeluje o pozostanie w domach

Osoby, które nie zastosują się do prośby o zaprzestanie turystycznych wyjazdów zagranicznych, mogą słono zapłacić za wyjazd „last minute”. Taka sytuacja może już od poniedziałku obowiązywać w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy rząd w ramach walki z epidemią chce zmusić obywateli do pozostania na terenie kraju. Osoby, które się nie dostosują, zapłacą karę w wysokości 5 tys. funtów.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki podkreśla, ze w Polsce priorytetem jest teraz wspólne dbanie o zdrowie całego narodu.

- Stawką naszych działań jest właśnie to, żeby ratować życie naszych obywateli i dlatego ograniczenie mobilności i swobód gospodarczych w tym przypadku jest konieczne - Mateusz Morawiecki, premier RP.

Premier dodał, że sytuacja epidemiczna nie pozostawia wielkiego marginesu swobody. Jego zdaniem konieczne są trudne decyzje i nowe obostrzenia: "Ludzie muszą to zrozumieć. Za kilka tygodni dzięki nim będziemy już w lepszej sytuacji”.

Turystyka w pandemii. Zakaz podróżowania i wyjazdów rekreacyjnych

O tym, czy sytuacja będzie lepsza za kilka tygodni zadecydują liczby zakażeń i skala rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jeżeli nadal będzie tak rekordowa jak dotychczas, wówczas rząd nie wyklucza wprowadzenia kar za nieuzasadnione wyjazdy zagraniczne.

W tej chwili nie dyskutujemy o takim rozwiązaniu, ale ono absolutnie nie jest wykluczone.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że turystyczne wyjazdy są obecnie ryzykowne i niestosowne w stosunku do tej części społeczeństwa, która bierze na siebie ciężar walki z covidem.

RadioZET.pl