Zamknij

Jakie wsparcie dla firm? Jarosław Gowin zdradził szczegóły

05.11.2020 13:40
Jarosław Gowin o pomocy dla firm
fot. Mateusz Grochocki/East News

Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii, zdradził szczegóły pakietu pomocowego dla firm. - Uruchomimy wszystkie fundusze, które sprawdziły się wiosną – obiecał polityk.

Lockdown dotyka coraz więcej branż. O pomoc upominają się handlowcy, przedstawiciele branży eventowej, gastronomicznej czy fitness.

Szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosław Gowin zdradził szczegóły wsparcia dla firm, które ucierpiały przez lockdown.

Jaka pomoc dla firm? Gowin o pakiecie dla przedsiębiorców

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował o ponownym wykorzystaniu rozwiązań, które – jak mówił – „sprawdziły się wiosną”.

Chodzi między innymi o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników branż dotkniętych lockdownem. Rząd dorzuci do pensji zatrudnionych do 2 tysięcy złotych miesięcznie.

Oprócz tego bierzemy bardzo poważnie pod uwagę możliwość umorzenia subwencji z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich firm, które ponownie zostały objęte restrykcjami 

Jarosław Gowin

To jeden z postulatów, które przedstawili w petycji do premiera przedstawiciele branży gastronomicznej, hotelarskiej i eventowej.

Zobacz także

Gowin poinformował też, że trwają prace nad przepisami dotyczącymi pożyczek długoterminowych na okres od 5 do 7 lat. - Jeżeli uzyskamy zgodę Komisji Europejskiej chcemy uruchomić też możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczki - oraz nad dofinansowaniem kosztów stałych – dodał wicepremier.

Polityk dodał, że poszkodowane branże będą miały wydłużone świadczenia postojowe i zwolnienie ze składek na ZUS. Firmy będą mogły ubiegać się też się o tzw. małe dotacje w wysokości 5 tys. zł.

Zobacz także

Jak powiedział, pomoc adresowana będzie do branż, które zostały dotknięte obostrzeniami pod koniec października (np. gastronomia czy fitness), a także tych, które muszą ograniczyć swoją działalność od najbliższej soboty (jak część handlu, hotelarstwo czy działalność kulturalna).

RadioZET.pl/PAP