Zamknij

Lockdown wywoła falę bankructw. Firmom uda się przetrwać 3 miesiące

09.11.2020 12:58
Lockdown wykończy przedsiębiorców
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Lockdown po raz drugi paraliżuje biznes. Przez kolejne obostrzenia przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się o swoje finanse. Co czwarta firma boi się, że nie przetrwa więcej niż trzech miesięcy.

Lockdown dotyka coraz więcej branż. Zamrożone są sektory tj. gastronomia, fitness, kultura i częściowo handel. Straty od tygodni odnotowują organizatorzy eventów, konferencji czy targów.

Część przedsiębiorców nie zdążyła odrobić strat po wiosennym lockdownie, a już szykuje się na kolejny. Z badań wynika, że biznes nie patrzy zbyt optymistycznie w przyszłość.

Lockdown. Firmy boją się bankructwa

Czym różnią się dzisiejsze obostrzenia od wiosennego lockdownu? Rząd nie ograniczył działalności salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Wciąż możliwe są rehabilitacje, także te domowe. Pozostali przedsiębiorcy zmagają się z rządowymi restrykcjami, przez które odnotowują straty.

Zobacz także

Z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że przedsiębiorcy nie patrzą zbyt optymistycznie w przyszłość. 4 procent badanych obawia się, że nie pieniędzy wystarczy im jedynie do końca miesiąca. 7 procent obawia się, że przetrwa jedynie dwa kolejne miesiące, zaś 17 procent wytrzyma maksymalnie 3 miesiące. Najczęściej przyszłość w czarnych barwach widzą branża transportowa, usługi i najmniejsze podmioty gospodarcze.

BIG InfoMonitor podsumowało, że jedna na pięć firm ocenia, że przetrwa maksymalnie pół roku. 15 proc. firm liczy, że wytrwa dłużej, zaś 28 proc. termin zawężało co najwyżej do kwartału.

Uderzający w wynikach badań jest fakt, że przyszłość staje się coraz bardziej mglista, dziś co czwarty przedsiębiorca właściwie nie potrafi przewidzieć jak długo jest w stanie wytrwać i czy mu się to uda. W badaniu przeprowadzanym pół roku wcześniej mówiło tak 8 proc. ankietowanych  

Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor

W raporcie czytamy także, że dziś więcej firm kończy działalność, niż ją otwiera. Potwierdzają to statystyki: na koniec września 2020 roku do rejestru REGON wpisanych było 4,62 mln podmiotów. W porównaniu do poprzedniego miesiąca dał się zauważyć wzrost o 18,9 proc. liczby podmiotów nowo zarejestrowanych, ale w tym samym czasie wyrejestrowało się o 50,3 proc. więcej przedsiębiorstw niż przed miesiącem.

- Konsekwencje ciężkiej sytuacji gospodarczej widać też w odsetku przedsiębiorstw, które zdecydowały się zawiesić działalność. Co oczywiste, najczęściej dotyczy to branż, które na wprowadzanych obostrzeniach najbardziej ucierpiały – dodaje Sławomir Grzelczak

RadioZET.pl/mat.pras