Zamknij

Lockdown wróci, jeśli się nie wyszczepimy. „To więcej niż pewne”

27.05.2021 19:11
mężczyzna w punkcie szczepień
fot. ROBERT STACHNIK/REPORTER/East News

Koronawirus nie zniknął, on wycofał się na z góry upatrzone pozycje i czeka na okazję do kolejnego ataku. Eksperci z Rady Medycznej „z niepokojem patrzą na jesień”, spodziewając się kolejnej fali zachorowań i kolejnego twardego lockdownu.

Lockdown został już przez Polaków wyparty z pamięci, mimo że obostrzenia zostały tylko złagodzone, a nie wycofane. Zdjęcie maseczek na otwartym powietrzu i możliwość korzystania z ogródków gastronomicznych sprawiła, że poczuliśmy się bezpiecznie. Zbyt bezpiecznie, jak przekonują eksperci z Rady Medycznej.

Luzowanie obostrzeń jak na razie nie wypłynęło na zwiększenie liczby zachorowań. Wraz jednak ze zniknięciem poczucia zagrożenia, zwiększanego przez zamrożenie gospodarki, zmalała liczba osób zapisujących się na szczepienie przeciw COVID-19. Jeśli trendu nie da się odwrócić, na jesieni czeka nas powtórne nadejście najbardziej uciążliwych restrykcji.

Lockdown może wrócić na jesieni. Cała nadzieja w szczepieniach

Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przyznała, że sytuacja epidemiczna pozwala na otwieranie kolejnych branż. Rząd szykuje już harmonogram odmrażania gospodarki na czerwiec 2021, analogiczny do planu obowiązującego w maju 2021.

Wiadomo już, że od 4 czerwca 2021 wrócą koncerty na otwartym powietrzu. Zgadnie z treścią regulującego to rozporządzenia, od 26 maja 2021 występy zespołów muzycznych dozwolone są w pomieszczeniach zamkniętych. Rząd nie chce się przyznać, czy to błąd legislacyjny, czy takie były rzeczywiste intencje, do tej pory jednak jako pierwsza zielone światło otrzymywała działalność danej branży w plenerze.

Zdjęcie maseczek sprawiło, że Polacy poczuli normalność i nie chcą już myśleć o tym, że COVID-19 może wrócić, a wraz z chorobą pojawią się z powrotem obostrzenia. Premier Morawiecki mówił wprost, że jeśli obywatele nie będą się szczepić, to na jesieni czeka nad czwarta fala i powrót lockdownu.

Identyczne obawy wyraziła prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej.

Obecnie członkowie Rady Medycznej głównie analizują temat szczepień. Podpowiadamy co zrobić, aby jak najwięcej osób zdecydowało się na ten krok. Loterii nie doradzaliśmy, ale każdy sposób, jeżeli zadziała, będzie dobry. Słuszną ideą jest jak najszersze włączenie w zachęcanie do szczepień lekarzy rodzinnych. (…) I tu znów wracamy do kluczowej sprawy - szczepień. Bez nich kolejne wzrosty na jesieni są więcej niż pewne.

Magdalena Marczyńska

Odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień Michał Dworczyk przyznał, że liczba osób zapisujących się na szczepienia spada. Gotowość do poddania się zabiegowi zgłosiła do tej pory połowa dorosłych Polaków (część z nich została już zaszczepiona), a to za mało, żeby osiągnąć odporność zbiorową.

Z tego powodu pojawiać się ma coraz więcej zachęt do poddania się szczepieniu. Oprócz profrekwencyjnej akcji w mediach przewidziano także loterię szczepionkową, w której główną nagrodą ma być milion złotych. Zgłosić się do niej będą mogły wszystkie osoby, które przeszły już zabieg.

RadioZET.pl/Business Insider Polska/PAP