Zamknij

Lockdown w święta? Polacy boją się obostrzeń i odwołują rezerwacje

19.11.2021 17:00
Polacy odwołują rezerwacje w hotelach
fot. Pawel Murzyn/East News

Jeszcze kilka miesięcy w hotelach brakowało wolnych miejsc. Dziś Polacy coraz częściej odwołują świąteczne rezerwacje. Czy obawa przed lockdownem jest uzasadniona?

Lockdown znów na horyzoncie? Jeszcze kilka tygodni temu branża turystyczna informowała o komplecie rezerwacji na okres noworoczny i świąteczny. Dziś, wraz ze wzrostem zakażeń sytuacja zmieniła się o 180 stopni.

Zakażeń koronawirusem przybywa. Tylko w piątek 19 listopada Ministerstwo Zdrowia odnotowało ponad 23 tys. nowych przypadków. Polacy boją się, że pogarszająca się sytuacja epidemiczna skłoni rząd do zaostrzenia przepisów. Aby nie zostać na lodzie, już dziś odwołują rezerwacje w hotelach.

Lockdown na horyzoncie? Coraz więcej odwołanych rezerwacji

Polacy odwołują rezerwacje miejsc na święta i ferie zimowe w zakopiańskich hotelach i pensjonatach – dowiedział się reporter Radia ZET Przemek Taranek.

Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, pytany przez Radio ZET o skalę tego zjawiska mówi,  że w dużych hotelach i pensjonatach to nawet po kilka odwołanych rezerwacji dziennie.

Anulowane są głównie rezerwacje na święta, na razie nie te na Sylwestra i Nowy rok Powoli goście zaczęli też odwoływać rezerwacje na ferie zimowe. Z rozmów z klientami wynika, że obawiają się lockdownu 

Karol Wagner, Tatrzańska Izba Gospodarcza

Z danych Izby wynika, że zajętość mniejszych obiektów noclegowych na Święta Bożego Narodzenia sięga 100 proc. Większe hotele i pensjonaty sprzedały do tej pory ok. 50-60 proc. miejsc. Przed pandemią - o tej porze roku - nie było już wolnych pokoi - dodaje Karol Wagner z TIG.

 

Czy obawy o ponowny lockdown są uzasadnione? Premier Mateusz Morawiecki w ostatniej rozmowie z PAP zapewniał, że obostrzenia „w formie, jaką znamy”, już nam nie grożą.

- Nie planujemy lockdownu w takiej formie, jaką znamy z poprzednich fal wzrostu zachorowań na COVID-19. Jeśli obecnie obowiązujące restrykcje będą skrupulatnie przestrzegane, to na pewno ocalimy wiele istnień ludzkich   - mówił szef rządu.

Rząd przygląda się kolejnej fali pandemii, która przybiera na sile, lecz nie decyduje się na dawne obostrzenia. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości proponują z kolei, by w walce z epidemią umożliwić pracodawcom sprawdzanie, czy pracownicy zaszczepili się. 

RadioZET.pl