Zamknij

Rząd gotowy na lockdown w kwietniu i kolejnych miesiącach

18.02.2021 10:44
Lockdown. Ponowne zamrożenie gospodarki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Lockdown miał zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem, równolegle spowodował również ograniczenie możliwości prowadzenia biznesu w wielu branżach. Poluzowane 12 lutego obostrzenia prawdopodobnie niedługo zostaną przywrócone. Rząd już zapowiada gotowość do zamrożenia gospodarki „w kwietniu i kolejnych miesiącach” i deklaruje pomoc przedsiębiorcom.

Lockdown spowodował, że zamrożone branże coraz częściej buntują się przeciw rządowym zakazom. Przedłużający się zakaz prowadzenia działalności powoduje straty w wielu biznesach, a właściciele firm otwierają przedsiębiorstwa, licząc się z możliwością otrzymania mandatu. Równolegle rząd stara się wspomagać krajowe firmy i oferuje wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Ostatnio pisaliśmy, że tylko w ciągu dwóch tygodni aż 34 tys. firm otrzymało od PFR łącznie 4,2 mld zł. Pieniądze pochodzą z Tarczy Finansowej 2.0.

Niektórzy decydują się na kreatywne podejście do przepisów i zmieniają profil działalności, np. zamieniając pub w „Muzeum Kapsli” lub „Basen Piwny” w zależności od odmrażanej akurat przez rząd branży. O krok dalej poszli Irlandczycy, którzy znaleźli sposób na obchodzenie obostrzeń i legalne podróżowanie po świecie.

Lockdown. Kiedy odmrożenie gospodarki

W czwartek na antenie Radia TOK FM, szef PFR Paweł Borys wyraził gotowość do działania, gdyby lockdown obowiązywał jeszcze w kwietniu i w kolejnych miesiącach.

Paweł Borys zadeklarował chęć wsparcia przedsiębiorców podczas kolejnych okresów ograniczenia prowadzenia działalności.

Obostrzenia. Firmy się buntują

Właściciele firm walczą o swoje majątki i zwracają się z kolejnymi petycjami do rządu i prośbami o zielone światło dla prowadzenia biznesu. Reprezentanci branży fitness poprosili o warunkową zgodę na otwarcie punktów aktywności fizycznej na dwa tygodnie. Wcześniej rząd podjął taką decyzję m.in. wobec hoteli, stoków narciarskich, teatrów, kin i ośrodków kultury.

Z kolei wirusolog Włodzimierz Gut podkreśla, że jego zdaniem luzowanie obostrzeń i odmrożenie części gospodarki 12 lutego 2021 roku nie ma żadnego związku ze wzrostem liczby wykrywanych dziennie zakażeń.

Obecne wzrosty nie są jeszcze powiązane z ostatnio zdjętymi restrykcjami. To za szybko. To efekt otwarcia galerii handlowych - w dużej mierze. Póki co, te liczby nie są jeszcze bardzo wysokie. Jakiś czas temu powiedziałbym, że rozwój sytuacji zależy od rozsądku ludzi. Teraz zacząłem w ten rozsądek wątpić.

prof. Włodzimierz Gut, wirusolog

Mikro, małe i średnie firmy mogą składać wnioski o przyznanie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0. drogą elektroniczną do 28 lutego.

RadioZET.pl/TOKFM