Zamknij

Dowód szczepienia wejściówką do baru? Oto brytyjski lockdown

25.03.2021 10:45
Bary tylko dla zaszczepionych
fot. Andrii Anna photographers/shutterstock (ilustracyjne)

Wielka Brytania rozważa luzowanie obostrzeń dla zaszczepionych. Certyfikat od lekarza stałby się przepustką do skorzystania z usług przedsiębiorców.

Szczepienia są jedynym ratunkiem zarówno dla zdrowia obywateli, jak i ich portfeli. Jedynie uodpornienie się na koronawirusa pozwoli zażegnać lockdown.

Brytyjski premier Boris Johnson myśli nad luzowaniem obostrzeń dla zaszczepionych. Inne kraje również otwierają gospodarkę dla odpornych na wirusa.

Certyfikaty szczepień w walce z lockdownem

Premier Boris Johnson odpowiadał na pytania posłów dotyczące lockdownu i dalszej strategii rządu na walkę z pandemią. Brytyjski rząd ma konkretny plan: stawia na szczepienia, zaś certyfikaty ich odbycia będą przepustką do skorzystania z niedostępnych dziś usług zamrożonych branż.

- Podstawowa idea certyfikatów szczepionkowych nie powinna być nam całkowicie obca – powiedział Johnson, a dopytany, czy zwykli obywatele, idąc np. do pubu też będą ich potrzebować, odparł: "myślę, że to jest coś, co może zależeć od indywidualnych pubów, od ich właścicieli".

Wielka Brytania odnotowała łącznie 4,3 mln zakażeń. Dzienna liczba nowych przypadków to około 5 tysięcy. Do wtorku 23 marca łącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało 28,65 mln osób, a drugą - 2,53 mln.

Pionierem w dziedzinie szczepień przeciw COVID-19 pozostaje Izrael. Dane z początku marca wskazują, że pierwszą dawkę szczepionki przyjęła już połowa mieszkańców tego kraju. Premier Izraela Benjamin Netanjahu w związku z postępami w procesie szczepień zdecydował się otworzyć gospodarkę. W Izraelu sklepy, targowiska i hotele są otwarte dla wszystkich, zaś kina, teatry, muzea, baseny czy siłownie dostępne są dla ozdrowieńców i zaszczepionych, których przybywa.

RadioZET.pl/PAP