Zamknij

Lockdown w Polsce? Jarosław Gowin zdecydowanie przeciw

29.10.2020 14:16
Lockdown w Polsce. Jarosław Gowin: gospodarka musi funkcjonować
fot. Krystian Maj/KPRM (ilustracyjne)

Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, kategorycznie sprzeciwia się ponownemu lockdownowi w Polsce. Jego wprowadzenie rozważa rząd, ale ostateczne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Lockdown w Polsce miał miejsce wiosną tego roku, kiedy w odpowiedzi na pierwszą falę zakażeń koronawirusem rząd Mateusza Morawieckiego zamknął szkoły oraz większość punktów handlowych i usługowych. Od kilku dni pojawia się coraz więcej głosów, które sugerują w kręgach rządowych ponownie "zamrożenie' gospodarki.

Powodem ma być gwałtowny wzrost liczby zakażeń. Tylko w czwartek resort zdrowia poinformował o ponad 20 tys. nowych zarażeń i ponad 300 zabitych (w tym osoby z chorobami współistniejącymi). Resort rozwoju, kierowany przez Jarosława Gowina, zajął jasne stanowisko w sprawie ewentualnego lockdownu.

Gowin: gospodarka musi funkcjonować

Przy okazji czwartkowych konsultacji z poszczególnymi branżami Gowin podkreślił, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii "jest kategorycznie przeciwne wprowadzaniu lockdownu, niezależnie od sytuacji epidemicznej". - Gospodarka musi funkcjonować - wskazał.

Nie wiemy, jak długo będzie trwała pandemia. W Waszym sektorze jest – wyjątkowo dużo, jak na Polskę – średnich i dużych firm. Jesteście spektakularnym przykładem sukcesu polskiego biznesu. Zależy nam zatem na tym, abyście w możliwie najlepszej kondycji przetrwali obecną sytuację

Jarosław Gowin

Wiceminister Olga Semeniuk zaznaczyła, że sprzedaż stacjonarna, jak też internetowa, jest bardzo ważną gałęzią gospodarki. - Wspólnie z panem premierem Jarosławem Gowinem cieszymy się, że przedsiębiorcy, chociażby poprzez zmianę modelu handlu w internecie, robią co w ich mocy, by przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. Razem na pewno wypracujemy konstruktywne rozwiązania - powiedziała.

Zobacz także

Ze strony branży w środowym spotkaniu uczestniczyli: prezes Lancerto Tomasz Ciąpała, prezes PAAN Capital i właściciel marki Tatuum Paweł Kapłon, wiceprezes LPP Sławomir Łoboda, prezes OCHNIK Marcin Ochnik.

Z kolei w czwartek kierownictwo MRPiT w osobach wicepremiera Gowina, wiceministrów Semeniuk oraz Andrzeja Guta-Mostowego ma wziąć udział w konsultacjach z przedstawicielami branży targowej. 

Zobacz także

O możliwości wprowadzenia w Polsce ponownego lockdownu mówił w czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Chcemy powstrzymać się przed lockdownem tak długo, jak będzie to możliwe - powiedział szef rządu. - We Francji ogłoszono całkowity lockdown, my chcemy powstrzymać się przed tym i nie zamykać gospodarki tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Do tego potrzebna jest dyscyplina społeczna - doprecyzował Morawiecki.

RadioZET.pl/PAP