Zamknij

Lockdown w Niemczech. Merkel znów zamraża gospodarkę

28.10.2020 20:24
Lockdown w Niemczech
fot. daniel.explores/shutterstock (ilustracyjne)

"Musimy działać już teraz" - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel po konsultacjach w sprawie obostrzeń w Niemczech. Za zachodnią granicą gospodarka zostanie zamrożona.

Lockdown w Niemczech staje się faktem. Angela Merkel obostrzenia, które w większości zaczną obowiązywać 2 listopada nazwała określiła mianem "twardych" i "uciążliwych".

Ostatniej doby za zachodnią granicą odnotowano prawie 15 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Niemiecki rząd zdecydował o zamrożeniu wielu branż.

Zamknięte kina, restauracje, salony kosmetyczne. Tak wygląda niemiecki lockdown

Niemiecki rząd zdecydował o zamrożeniu sporej części gospodarki przynajmniej na miesiąc. Obostrzenia zaczną obowiązywać od 2 listopada. Co dokładnie się zmieni?

Zamknięte zostaną teatry, opery, sale koncertowe, kina i parki rozrywki. Wszelkie wydarzenia i imprezy zostaną odwołane. Od poniedziałku 2 listopada zamknięte zostaną też restauracje, bary, kluby, dyskoteki i puby. Stołówki będą nadal otwarte.

Zobacz także

Studia fitness, baseny i aquaparki będą zamknięte. Amatorska działalność sportowa zostanie przerwana, więc kluby nie będą już mogły trenować. Nadal dozwolone są sporty indywidualne, takie jak jogging.

Częściowo ucierpi też branża kosmetyczna. Salony kosmetyczne, gabinety masażu i studia tatuażu zostaną zamknięte, w przeciwieństwie do zakładów fryzjerskich.

Zobacz także

W odróżnieniu od polskiego częściowego lockdownu, niemieckie szkoły nadal będą otwarte. Rząd umożliwi też dalsze funkcjonowanie sklepów pod warunkiem utrzymania limitów klientów.

Niemieccy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na rekompensaty za starty, jakie odnotują przez lockdown. Rząd federalny planuje pomoc dla firm dotkniętych tymczasowym zamknięciem. Niemieckie media donoszą, że wsparcie ma opiewać na kwotę 10 miliardów euro.

Czy Polska śladem zachodnich sąsiadów zdecyduje się na ponowne zamknięcie gospodarki? Decyzje o kolejnych obostrzeniach mają zostać ogłoszone jeszcze przed dniem Wszystkich Świętych.

RadioZET.pl/PAP