Zamknij

Lockdown: praca za granicą. Dlaczego studenci nie wracają do Polski?

21.01.2021 00:45
Studenci szukają pracy za granicą
fot. PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER/EastNews

Pandemia zachęciła studentów do szukania pracy za granicą. Nauka online i obostrzenia związane z COVID-19 sprzyjają młodym w łączeniu pracy na obczyźnie ze zdobywaniem wiedzy w polskich uczelniach. Dzięki temu mogą zarabiać w funtach, dolarach i euro, nie tracąc roku na studiach.

Gospodarki wszystkich krajów mierzą się obecnie z kryzysem wywołanym pandemią. Gdy polscy przedsiębiorcy szukają możliwości wyjścia z impasu i korzystają z tarczy antykryzysowej, nasi studenci rozglądają się za lepszymi zarobkami u zachodnich sąsiadów.

Lockdown a rynek pracy

Lockdown spowodował, że aż 71 proc. osób, które zdecydowały się na zagraniczny letni wyjazd zarobkowy, po wakacjach przedłużyły pobyt o kolejne miesiące.

Większość z nich to studenci, którzy wyjechali do sezonowej pracy, aby poprawić swoją sytuację materialną. W dniu wyjazdu mieli zamiar szybkiego powrotu do kraju, celem był jedynie zastrzyk gotówki do domowego budżetu. Teraz chcą zostać na dłużej.

Z raportu Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu wynika, że na polskich uczelniach naukę pobiera ponad milion studentów. Szacuje się, że nawet 82 proc. z nich już pracuje.

Kryzys na rynku pracy

Zamrożenie wielu branż odbiło się również na rynku pracy. W dużej mierze odczuli to pracownicy gastronomii, hotelarstwa i turystyki. Są także sektory, w których bezrobocie stanęło w miejscu.

W wielu poszkodowanych przez pandemię branżach zatrudnieni byli studenci. To oni w pierwszej kolejności wyjechali z kraju w celu wakacyjnego zarobku.

Zgodnie z danymi podanymi przez OTTO Work Force, tylko w 2020 roku było o 30 proc. więcej chętnych do sezonowej pracy w Holandii niż przed lockdownem. Wyjazdowe oferty pracy cieszyły się największym powodzeniem wśród osób w wieku 18-25 lat (45 proc.).

„Obecnie młodzi ludzie mają możliwość szukania pracy z dala od miejsca zamieszkania, kierując się przede wszystkim korzyściami ekonomicznymi. Istotną grupę wśród wyjeżdżających stanowią studenci, którzy dzięki zajęciom w trybie online mogą pogodzić naukę z pracą zarobkową. Wielu z nich przedłużyło pracę wakacyjną ze względu na brak konieczności powrotu do Polski na studia”

Patrycja Liniewicz, Managing Director International Recruitment w OTTO Work Force

Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w Niemczech czy Holandii nie maleje nawet mimo pandemii. Wrażliwą branżą jest logistyka, która zyskuje dzięki rozwojowi e-commerce.

RadioZET.pl