Zamknij

Lockdown powodem zmiany systemu podatkowego

28.09.2021 10:43
Lockdown powodem zmiany systemu podatkowego
fot. Jakub Kaminski/East News

Jadwiga Emilewicz skomentowała wprowadzane w Polsce zmiany podatkowe. Zdaniem byłej szefowej resortu rozwoju działania są skutkiem koronakryzysu. Posłanka podzieliła się swoją opinią na antenie TVN24.

Polski Ład ma być zdaniem rządzących „najwyższą w historii obniżką podatków”. Zdaniem byłej wicepremier i Jadwigi Emilewicz wprowadzane obecnie zmiany systemu podatkowego związane są z wychodzeniem z kryzysu i walką ze skutkami pandemii.

Były wicepremier Jarosław Gowin skomentował nowelizację ustawy budżetowej. - Skąd się wzięło te 80 miliardów? One się wzięły z inflacji. To nie jest tak, że polska gospodarka nagle jakoś gwałtownie przyspieszyła albo że zaczęliśmy ściągać skuteczniej podatki. Mówię o tej części podatków, która ma być uczciwie płacona, a nie o jakimś haraczu ściąganym w ramach Polskiego Ładu. Niestety te 80 miliardów ma rząd, dlatego że wyciągnął je poprzez inflację z portfeli ogółu Polaków - mówi Jarosław Gowin. 

Lockdown powodem zmiany systemu podatkowego

Podatki i związane z nimi zmiany w przepisach podlegają konsultacjom od sierpnia 2021 roku. Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że założenia projektu podatkowego są znane, dlatego przedsiębiorcy nie powinni być zaskoczeni zmianami.

Zmiana systemu podatkowego jest związana z wychodzeniem z kryzysu, z walką ze skutkami pandemii, żeby utrzymać tempo wzrostu

Jadwiga Emilewicz

Z przedstawionych dotąd pomysłów wynika, że zmiany obejmą m.in. podatki, emerytury, sektor zdrowia, rodziny, szkolnictwa, kultury, energii i cyfryzacji. Pełne brzmienie dokumentu znajduje się na stronie RadioZET.pl.  W ramach Polskiego Ładu proponuje się m.in. podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Obecnie, w ramach kwoty wolnej, można odliczyć w zależności od dochodów od ok. 3,1 tys. zł do 8 tys. zł. Tylko w przypadku najwięcej zarabiających ta kwota spada do zera. Dodatkowo planowana jest podwyżka progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 proc., a powyżej którego stawka rośnie do 32 proc. Teraz ten próg wynosi 85 tys. zł, od 2022 roku ma być to 120 tys. zł.

Jedną ze zmian, które budzą najwięcej kontrowersji jest odliczanie składki zdrowotnej. Wynosi ona obecnie 9 proc. dochodu, ale 7,75-proc. składki podlega odliczeniu od podatku. W projekcie tę możliwość zlikwidowano. Aby uniknąć sytuacji, w której część podatników, którzy płacą 17-proc. podatek na tej zmianie straci, wprowadzono tzw. ulgę dla klasy średniej, dzięki której brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej nie zwiększy podatków płaconych przez osoby o dochodach wynoszących od 68,4 tys. zł do 133,6 tys. zł.
Wszystkie zmiany podatkowe mają skutkować spadkiem dochodów budżetu o 16,5 mld zł. W poniedziałek (27 września 2021) p osłowie Polska 2050 ogłosili  propozycję, która pozwoli rodzinom zaoszczędzić pieniądze. Ich zdaniem na nowych przepisach mogą stracić rodzice, których zarobki przekroczą nową kwotę wolną od podatku.

RadioZET.pl/PAP/TVN24