Zamknij

Lockdown potrwa jeszcze 100 dni. Obostrzenia do lutego 2021

21.11.2020 10:46
premier Mateusz Morawiecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

100 dni solidarności: premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji 21 listopada 2020, że na całkowite poluzowanie obostrzeń nie ma co liczyć przed rozpoczęciem masowych szczepień na COVID-19. Zasady sanitarne mogą zostać w tym czasie jeszcze zaostrzone.

Lockdown będzie obowiązywać w Polsce jeszcze przynajmniej 100 dni, do czasu pojawienia się i rozpowszechnienia szczepionki na COVID-19. Premier Morawiecki nazwał ten czas dniami solidarności, podczas których od przestrzegania restrykcji zależeć będzie, jak dużo Polaków pożegna się z życiem.

Obecne zasady restrykcji będą obowiązywać do 27 grudnia 2020 roku; zamknięte branże nie mogą liczyć do tego czasu z poluzowaniem obostrzeń, gdyż przeciwko temu wypowiedzieli się doradzający rządowi specjaliści. Na przełomie 2020 i 2021 roku, jeśli sytuacja na to pozwoli, możliwy będzie powrót do podziału Polski na strefy żółte i czerwone. Na całkowitą normalność przed końcem lutego 2021 nie ma co jednak liczyć.

100 dni solidarności. Rząd zapowiedział lockdown do końca lutego 2021

Konferencja premiera z 21 listopada 2020 potwierdziła obawy wielu Polaków: lockdown zostanie z nami na długo. Morawiecki spodziewa się masowej dostępności szczepionek na COVID-19 za trzy miesiące i dopóki nie pozwolą one na wypracowanie odporności i nie zaczną chronić Polaków, czeka nas okres wyrzeczeń.

100 dni solidarności to czas, w którym należy spodziewać się obowiązywania obostrzeń społecznych i gospodarczych. Obejmują one między innymi obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej (nie ma co liczyć, że maseczki znikną 2020 roku) oraz przedłużenie zakazu działalności dla zamrożonych obecnie branż.

Zobacz także

Z końcem listopada 2020 do pracy będą mogły wrócić sklepy w galeriach handlowych; ostateczna decyzja zależy jednak od statystyk zachorowań. Wszystkim zależy na odmrażaniu gospodarki, jeśli jednak COVID-19 będzie atakować Polaków z większą siłą, rząd wprowadzi narodową kwarantannę.

Tak wyglądają trzy zapowiedziane warianty obostrzeń:

  • etapp odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etap stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanna narodowa (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Z konferencji premiera wynika, że rząd zmienił nieco strategię wprowadzania obostrzeń: okres planowania wynosi teraz miesiąc, a nie, jak do tej pory, tydzień. Plany mają być także przedstawiane z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by zainteresowane branże miały czas na zapoznanie się z rozporządzeniami i przekazana swoich uwag.

RadioZET.pl