Zamknij

Lockdown po 9 kwietnia 2021. Prof. Horban szczerze o planach rządu

01.04.2021 12:00
prof. Andrzej Horban
fot. Piotr Molecki/East News

Obostrzenia wprowadzone 27 marca 2021 roku mają obowiązywać do 9 kwietnia 2021. Trzecia fala pandemii wciąż przybiera na siłę, pojawiło się więc mnóstwo spekulacji, że lockdown zostanie przedłużony, a może nawet zaostrzony. Prof. Andrzej Horban jako Gość Radia ZET odniósł się do pytania o dotyczące tego plany rządu. Odpowiedź mocno zaskakuje szczerością.

Lockdown musi zostać zaostrzony, żeby uchronić Polaków przed ryzykiem zachorowana i śmierci – uważają lekarze i specjaliści. Dr Michał Sutkowski wprost powiedział, że na Wielkanoc niezbędne jest „zamknięcie wszystkich w domach”.

Jak przyznał goszczący w Radio ZET prof. Andrzej Horban, rząd rozważa wprowadzenie godziny policyjnej oraz ograniczeń w swobodzie przemieszczania się. Zapytany o to, jakich obostrzeń spodziewać się po 9 kwietnia 2021, odpowiedział krótko, że nie wie.

Jaki będzie lockdown po Wielkanocy? Prof. Horban szczerze: nie wiadomo

Wielkanoc miała być według planów rządu przełomem w walce z COVID-19. Kulminacja trzeciej fali miała przypaść na przełom marca i kwietnia 2021 roku, co miało pozwolić na rozpoczęcie całkowitego odchodzenia od obostrzeń.

Przebieg pandemii nie wpisał się jednak w oszacowania rządu, przez co powrót do normalności po raz kolejny się oddalił. Prof. Horban jako datę możliwego odetchnięcia od lockdownu podał czerwiec 2021 – w tym miesiącu powinny być już prowadzone masowe szczepienia młodszych roczników przeciw COVID-19.

Jednocześnie jednak doradca premiera przyznał, że jeśli chodzi o perspektywy krótkoterminowe, to nic jeszcze nie wiadomo. Gość Radia ZET został zapytany o to, jaki kształt będzie miał lockdown po 9 kwietnia 2021.

Nie wiemy. Wszystko zależy od tego, czy ludzie będą się spotykać świątecznie w sposób większy, niż przewidujemy. Za 10 dni może być znaczący wzrost zachorowań i wzrost liczby ludzi w szpitalach. To wszystko zależy od nas, nie od tego czy rząd coś zamknie i wprowadzi godzinę policyjną, zależy to od ludzi. Jeśli nie będą zachowywać się rozsądnie, zgodnie z naszymi założeniami, to odpowiedź jest bardzo prosta: będziemy mieli więcej zakażeń.

prof. Andzej Horban

Posłuchaj podcastu

Zgodnie z deklaracjami rządu, do końca trzeciego kwartału wszyscy chętni Polacy zostaną zaszczepieni. Dzięki wykształceniu odporności u dużej grupy ludności obostrzenia miały być luzowane stopniowo już od kwietnia. Wygląda jednak na to, że lockdown zacznie znikać dopiero w maju 2021.

1 kwietnia 2021 roku, na kilka dni przed Wielkanocą, odnotowano kolejny rekord wykrytych zakażeń: na COVID-19 zachorowało 35 251 osób.

RadioZET.pl