Zamknij

Lockdown: pierwszy powiat kwalifikuje się do strefy żółtej. Zaczęło się

21.09.2021 10:36
Adam Niedzielski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Liczba zachorowań na COVID-19 wzrasta systematycznie i zbliża się do zapowiedzianej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego granicy wymuszającej wprowadzenie obostrzeń. Gdyby nie to zastrzeżenie, pierwsze restrykcje zostałyby już wdrożone.

Lockdown jest blisko. Adam Niedzielski zakomunikował, że rząd wprowadzi restrykcje, gdy liczba wykrywanych dziennie zachorowań przekroczy w skali kraju 1000. O tej granicy jest naprawdę blisko: Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce pojawia się już niemal 800 nowych zachorowań każdego dnia.

Duży wkład w tę liczbę mają regiony, w których wskaźnik wyszczepienia jest najniższy. To właśnie tam przekroczony został już pierwszy wskaźnik alarmowy, podwyższony zresztą w porównaniu do 2020 roku dwukrotnie: w podlubelskim powiecie odnotowano więcej niż 12 zachorowań na 10 000 mieszkańców. Obecnie kwalifikuje to do strefy żółtej, w 2020 roku oznaczałoby wprowadzenie najbardziej radykalnych obostrzeń strefy czerwonej.

Lockdown. Powiat Łęczna już w strefie żółtej. Pierwszy do wdrożenia obostrzeń?

Odpoczynek od ostrzejszych restrykcji zbliża się ku końcowi. Rząd co prawda obiecuje, że powrotu do ogólnokrajowego lockdownu nie będzie i nie planuje znowu zamrażać gospodarki, wprowadzi jednak ograniczenia, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Ze względu na przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 przez połowę Polaków liczba zachorowań ma być wyraźnie mniejsza, niż na jesień 2020 roku. Osoby, które nie poddały się zabiegowi i nie wykształciły odporności, w dalszym ciągu są jednak zagrożone ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią. W poniedziałek 20 września 2021 minister zdrowia uspokajał, że lockdown nie zostanie jeszcze wdrożony.

Mamy przygotowany pewien model dzielenia na strefy zielone, żółte i czerwone, uwzględniający poziom zaszczepienia w regionach, ale to nie jest czas na podejmowanie decyzji o restrykcjach.

Adam Niedzielski

Niski poziom wyszczepienia woj. lubelskim, podlaskim i podkarpackim ma odzwierciedlenie w danych o zachorowaniach: to właśnie w tych regionach notuje się najwięcej nowych przypadków. W sąsiadującej z Lublinem powiecie Łęczna jest ich już tak dużo, że przekroczona została granica 12 zachorowań na 10 000 mieszkańców. W połączeniu z coraz większą liczbą wykrywanych zachorowań oznacza to, że czas wprowadzenia obostrzeń może być bardzo bliski.

Oznacza to, że zgodnie z zapowiedziami Adama Niedzielskiego mieszkańcy mogą już szykować się na wprowadzenie strefy żółtej i obostrzeń, które mają dotyczyć osób niezaszczepionych.

Od kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się wprowadzenia restrykcji i jak będą one wyglądać? Z ekstrapolacji danych wynika, że 1000 zachorowań może zostać odnotowane jeszcze przed weekendem 24-25 września 2021. Oznaczałoby to, że rząd wprowadziłby lockdown w części powiatów od poniedziałku 25 września 2021.

RadioZET.pl