Zamknij

Lockdown od grudnia? MZ: planowane jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń

29.11.2021 11:08
Lockdown od grudnia 2021. Niedzielski: planowane jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w Radiu Plus, że od początku grudnia 2021 planowane jest wprowadzenie obostrzeń. Szczegóły mają zostać ustalone podczas poniedziałkowego (29 listopada 2021) posiedzenia sztabu kryzysowego.

Lockdown spowodował wiele miesięcy paraliżu polskiej gospodarki. Część firm nie mogło prowadzić działalności na wcześniejszych zasadach, a przedsiębiorcy dyskutowali o możliwości wprowadzenia przepustek covidowych. Bary, hotele i siłownie tylko dla zaszczepionych? „To przepustka do normalności”.

W poniedziałek (29 listopada 2021) szef resortu zdrowia zapowiedział, że podczas posiedzenia sztabu kryzysowego ponownie zostanie podjęty temat obostrzeń. Adam Niedzielski wskazał, że mogą one wrócić wraz z początkiem grudnia 2021.

Powrót obostrzeń od grudnia. Co się zmieni? Minister Zdrowia: „Na przykład limity”

Szczegóły dotyczące wprowadzenia planowanych obostrzeń zapadną podczas poniedziałkowego (29 listopada 2021) posiedzenia sztabu kryzysowego. Adam Niedzielski zdradził, kto będzie nad nimi debatować.

Zaprosiłem do tego sztabu zarówno ministra Saczkę, czyli Głównego Inspektora Sanitarnego, jak i pana Grzegorza Juszczyka, czyli szefa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Analizowana będzie możliwość uszczelnienia granic. Oprócz tego, od początku grudnia, planowane jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Minister zdrowia został zapytany w Radiu Plus, o jakie ograniczenia chodzi? Szef resortu podkreślił, że nie chce mówić o konkretnych rozwiązaniach do czasu posiedzenia sztabu, ale uchylił lekko rąbka tajemnicy.

- Zamknięcie szkół nie wchodzi w grę, raczej myślimy o takich ruchach, które będą wyraźnym sygnałem mówiącym o tym, że rośnie ryzyko, bo pojawiło się w otoczeniu nowe zagrożenie w postaci Omicrona.(…) Na przykład limity, ale to musimy sobie dzisiaj przemyśleć dokładnie–mówi Adam Niedzielski.

Rząd planuje wprowadzić kwarantannę dla osób przyjeżdżających z państw, gdzie wykryto nowy wariant koronawirusa Omikron. Ma z niej zwalniać szczepienie lub test.

RadioZET.pl/PAP/Sonia Otfinowska/Radio Plus