Zamknij

Lockdown od 1 września 2021. Obostrzenia zaostrzone i poluzowane

31.08.2021 08:17
Adam Niedzielski i Mateusz Morawiecki
fot. Mateusz Grochocki/East News

W Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Lockdown został przedłużony do 30 września 2021 roku; pojawiły się zmiany w obostrzeniach.

Lockdown został przedłużony na dzień przed końcem obowiązywania przepisów, którego wprowadziły go do 31 sierpnia 2021. Rząd nie zapomniał o nowym rozporządzeniu, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 30 sierpnia 2021 roku. W życie weszło dzień później, ostatniego dnia obowiązywania wcześniejszych przepisów o lockdownie.

Rewolucji w obostrzeniach i restrykcjach na razie nie ma – większość przepisów jest identyczna z obowiązującymi w sierpniu 2021 roku. Doszło do zaostrzenia rozwiązań w ramach przygotowań na nadchodzącą czwartą falę zachorowań. Jednocześnie część zapisów poluzowano.

Lockdown przedłużony przez rząd. Zmiany w obostrzeniach

Zmiany w przepisach regulujących obostrzenia zostały wprowadzone bez rozgłosu i towarzyszącej zazwyczaj takiemu wydarzeniu konferencji prasowej. Tekst rozporządzenia został po prostu opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie zostało wydane z datą 27 sierpnia 2021. Nowe zasady zostały więc uchwalone na kilka dni przed terminem końca obowiązywania rozporządzenia regulującego obostrzenia obowiązujące do 31 sierpnia 2021 roku. Na brak informacji o ewentualnych zmianach narzekali przedsiębiorcy, którzy byli zaskakiwani przez rząd zmianami i musieli się do nich dostosowywać, mając na to nierzadko zaledwie kilka godzin.

W porównaniu do obostrzeń obowiązujących w sierpniu 2021, we wrześniu pojawi się tylko kilka zmian. Lekkie zaostrzenie warunków działania czeka gastronomię. Rozporządzenie premiera wprowadziło bowiem obowiązek zakrywania ust i nosa maseczkami do czasu zajęcia przez nich miejsca wyznaczonego do konsumpcji.

Pozostałe zmiany to luzowanie przepisów: z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy kraju zostali zwolnieni uczestnicy międzynarodowych konferencji organizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez instytucję państwową lub samorządową.

Zrezygnowano także z obowiązku noszenia maseczek przez osoby biorące udział w egzaminach ósmoklasisty, maturalnych, potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, a także egzaminach zawodowych, adwokackich, radcowskich, notarialnych i komorniczych. Warunkiem jest utrzymanie dystansu minimum 1,5 metra między poszczególnymi osobami.

Rozporządzenie premiera ma obowiązywać do 30 września 2021 roku. Niewykluczone, że jeśli czwarta fala pojawi się wcześniej, przepisy zostaną zaostrzone przed tą datą.

RadioZET.pl/PAP