Zamknij

Lockdown: sprawdzamy jak długo Polak utrzyma się z oszczędności

20.01.2021 15:19
Czy prywatny portfel Kowalskiego wytrzyma następny lockdown?
fot. Marek BAZAK/East News

Pandemia ma negatywny wpływ na portfele Polaków. Oszczędności topnieją w błyskawicznym tempie. Już 25 proc. rodaków nie ma ich wcale, a 35 proc. deklaruje, że jest w stanie utrzymać się z odłożonej kwoty tylko przez jeden miesiąc.

Lockdown spowodował, że rzadziej wychodzimy z domu. Jeszcze w wakacje niechętnie ograniczaliśmy zakupy.

Teraz to się zmieniło. Aż 42,3 proc. Polaków deklaruje, że podczas pandemii rezygnuje ze zbędnych wydatków, a 36,1 proc. ogranicza nawet te podstawowe. Oferty specjalne, rabaty i promocje stały się łakomym kąskiem dla jednej trzeciej respondentów.

Nasze badanie pokazuje, że część osób w pandemii nie wydaje pieniędzy, jeśli nie musi. Pracując zdalnie, mniej przeznacza np. na dojazdy, parking, służbowe ubrania czy kawę +na mieście+. Deklaruje tak 28 proc. ankietowanych

Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

Odmrożenie oszczędności Polaków

Badanie „Barometr Oszczędności” przeprowadzone na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wykazało, że w sytuacji nagłej utraty pracy tylko 17 proc. Polaków będzie w stanie utrzymać się przez pół roku. Jedna czwarta przetrwałaby trzy miesiące. Grupa 18 proc. rodaków ma możliwości finansowe, aby przetrwać jedynie miesiąc.

Komu lockdown niestraszny?

Wśród Polaków jest też taka grupa, która dzięki obostrzeniom ma więcej pieniędzy.

W sytuacji przedłużającego się lockdownu 13 proc. Polaków, nawet mimo nagłej utraty pracy, jest w stanie utrzymać się ponad rok bez stałego źródła dochodu. 17 proc. deklaruje, że nie obawiają się o swoją sytuację finansową. Prawie co dziesiąty pytany liczy na wsparcie rodziny i znajomych w kryzysowej sytuacji finansowej. Uprawnieni przedsiębiorcy chętnie korzystają z pomocy tarczy antykryzysowej.

Osoby, które mogą sobie pozwolić na oszczędzanie w pandemii, najczęściej odkładają miesięcznie między 100 a 299 zł (27 proc.), kwotę od 300 do 499 zł deklaruje 16 proc., a 13 proc. wskazań dotyczyło powyżej 1 tys. zł.

Jak lockdown wpływa na portfele Polaków?

Z badania Krajowego Rejestru Długów wynika, że blisko jedna czwarta Polaków nie ma już żadnych oszczędności. W kolejnych grupach jest niewiele lepiej.

„Według badań mniej więcej tyle samo osób w Polsce posiada oszczędności finansowe, co nie odkłada w ogóle. Większość tych drugich zwyczajnie nie ma z czego odłożyć. Tymczasem posiadanie pewnej poduszki finansowej jest bardzo ważne właśnie w takich sytuacjach jak pandemia czy kryzys"

Adam Łącki, Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

Tylko jedna trzecia rodaków ma oszczędności wyższe niż 5 tys. zł. Średnio co dziesiąta osoba ma odłożone mniej niż 1 tys. zł. Natomiast 17 proc. pytanych trzyma na koncie między 1 a 4,9 tys. zł.

Wpływ pandemii na decyzje zakupowe

Ponad połowa Polaków (52 proc.) zrezygnowała w pandemii z robienia oszczędności. Głównym powodem są zbyt niskie dochody i konieczność pokrycia dużych aktualnych wydatków.

Rzadziej też zapadały decyzje dot. wyjazdów i podróży. Na późniejszy termin wakacje przełożył co trzeci badany. A co piąty Polak zadeklarował, że przełożył remont mieszkania lub domu, 4 proc. zrezygnowało całkowicie z kupna.

RadioZET.pl/PAP