Zamknij

Lockdown niezgodny z konstytucją. Otwarta restauracja bez kary

30.06.2021 17:45
kontrola policji w restauracji Bułkęs
fot. Tomasz Kawka/East News

Restauracja przyjmująca gości podczas wprowadzonego rozporządzeniem rządu zakazu działalności nie złamała prawa, gdyż przepisy były niezgodne z konstytucją – stwierdził katowicki sąd, odrzucając zarzuty i odmawiając otwarcia sprawy.

Lockdown i obostrzenia zakazujące prowadzenia działalności gospodarczej są niezgodne z konstytucją – orzekł Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. Sędziowie rozpatrywali sprawę restauracji „Bułkęs”, która cały czas przyjmowała gości i stała się celem policyjnych nalotów oraz licznych kontroli sanepidu.

Rezultatem działań służb były 23 zarzuty „niestosowania się do zakazu działalności gospodarczej w trakcie lockdownu”. Sąd nie otworzył nawet rozprawy: uznał, że „nie doszło do popełnienia żadnego czynu zabronionego ustawą”.

Zakaz działalności niekonstytucyjny. Sąd oczyścił z zarzutów restaurację otwartą w lockdown

Rozporządzeniem rządu nie można zakazać działalności gospodarczej, informowali prawnicy już na początku lockdownu. Przepisów jednak nie zmieniono, a do pilnowania ich respektowania wysłano służby mundurowe.

Policjanci potrafili blokować wejście do otwartych lokali, nakazywali ich zamknięcie, oraz asystowali funkcjonariuszom sanepidu w przeprowadzaniu kontroli. Siłowe podejście zniechęciło wielu restauratorów do otwierania się, mimo wadliwości zakazujących działalności przepisów.

Katowicki „Bułkęs” był wśród nielicznych lokali, które wskazywały że mogą działać zgodnie z prawem i przyjmowały klientów podczas lockdownu. W związku z tym lokal doczekał się dziesiątków interwencji i kontroli. Sprawę o ukaranie wniesiono w końcu do sądu.

Do rozprawy jednak nie doszło. Jak poinformował „Bułkęs”, „sąd uznał, że otwieranie rozprawy i przeprowadzanie jakichkolwiek dowodów nie ma sensu, bo podziela w całości nasze wyjaśnienia składane na Policji i stanowisko zajęte w sprzeciwie”.

W ustnym uzasadnieniu usłyszeliśmy, że rozporządzenia covidowe zostały wprowadzone do porządku prawnego w sposób sprzeczny z podstawowymi konstytucyjnymi zasadami państwa prawa. Przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi są blankietowe, w zasadzie „martwe” i nie zawierają wymaganych prawem szczegółowych wytycznych dla rozporządzenia.

oświadczenie „Bułkęs”

Postanowienie sądu nie jest prawomocne. Policja może złożyć na nie zażalenie. Prawnicy broniący restaurację „Bułkęs” wskazali jednak, że zazwyczaj służba przyjmuje postanowienie do wiadomości i odstępuje od dalszych działań.

Policyjne interwencje przeprowadzane były w otwartych restauracjach w całej Polsce. Branża gastronomiczna została zamknięta rozporządzeniem pod koniec października 2020 roku, do przyjmowania klientów mogła wrócić dopiero w maju 2021 roku. Część przedsiębiorców znalazła się w tak dużych problemach finansowych, że otwierała się na klientów nie mając nic do stracenia.

RadioZET.pl/Onet.pl/Bułkęs