Zamknij

Nie ma szans na dalsze luzowanie obostrzeń. Niedzielski zabrał głos

19.02.2021 12:14
Adam Niedzielski o znoszeniu obostrzeń
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyraził stanowisko ws. lockdownu, które nie zadowoli przedsiębiorców. Jak mówił, „nie ma przestrzeni do dalszego znoszenia obostrzeń”.

Lockdown, który trwa już prawie rok, szybko się nie skończy. Z ostatniej deklaracji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że obostrzenia na razie nie będą znoszone.

Mało tego, szef resortu przestrzega, że "dotychczasowe poluzowania mogą być cofnięte”, co oznacza ponownie zamknięcie hoteli, sklepów w galeriach, kin czy teatrów.

Szykuje się kolejny lockdown? Jasne stanowisko ministra zdrowia

Rząd od miesięcy na przemian znosi i na nowo wprowadza restrykcje. Pierwsza połowa lutego upłynęła pod znakiem otwierania gospodarki: działają sklepy w galeriach, hotele, stoki narciarskie, kina i teatry. Tak będzie przynajmniej do końca lutego.

Co będzie później? Kolejne branże domagają się pozwolenia na wznowienie działalności. Branża fitness apeluje, by rząd zgodził się na „próbne dwa tygodnie” z otwartymi siłowniami. Branża gastronomiczna liczy straty, a zdesperowani przedsiębiorcy wbrew obostrzeniom nadal przyjmują klientów w lokalach.

Do kwestii dalszego luzowania obostrzeń w programie "Tłit" Wirtualnej Polski odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. Jego zdaniem nie ma szans, na zniesienie lockdownu w najbliższym czasie. Mało tego, zniesione w lutym ograniczenia mogą zostać przywrócone.

Na tę chwilę absolutnie nie ma przestrzeni do luzowania obostrzeń. Chcemy popatrzeć jeszcze przynajmniej przez tydzień, co będzie się działo 

Adam Niedzielski

Przedstawiciel resortu zdrowia mówił o wzrostowej tendencji przyrostu zakażeń, przez co, jak uznał, mamy do czynienia z trzecią falą koronawirusa.

- To nasza dyscyplina tylko może spowodować, że ta fala nie będzie przebijała poziomów z listopada, tylko będzie po prostu mniejsza. To jest nasze jedyne narzędzie i stąd absolutnie nie ma przestrzeni do luzowania obostrzeń - wskazał minister.

Polityk dodał, że dotychczasowe poluzowania mogą być "cofnięte". Przedsiębiorcy są świadomi, że lockdown może potrwać nawet do Wielkanocy. Takie obawy zrodziły się po stronie przedstawicieli zamkniętych branż po ostatniej rozmowie z wicepremierem i ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem. 

Niedzielski przekonywał w rozmowie z wp.pl, że "pewna atmosfera odpowiedzialności społecznej" maleje, a wszystko przez otwieranie gospodarki. Polityk nie wykluczył z kolei regionalizacji obostrzeń. Możliwe zatem, że obostrzenia zostaną zniesione, ale tylko tam, gdzie liczba zakażeń jest najmniejsza.

RadioZET.pl/PAP/Wp.pl