Zamknij

Lockdown na majówkę. Rząd podzielił Polskę dwie na strefy

21.04.2021 15:46
Adam Niedzielski
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Majówki w tym roku nie będzie, zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski i dotrzymał obietnicy. Obostrzenia obowiązujące od 26 kwietnia 2021 mają utrudniać wyjazdy na długie weekendy i organizowanie zabaw. W części województw wycofano za to zakazy działania salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

 1. Nowe obostrzenia od 26 kwietnia 2021. Luzowanie restrykcji w wybranych województwach
 2. Lockdown od 26 kwietnia 2021. Lista obostrzeń.

Lockdown wprowadzony z powodu ataku trzeciej fali pandemii zostanie z nami jeszcze na kolejny tydzień. Goszcząc w Radiu ZET Adam Niedzielski zapowiedział, że to jeszcze nie jest czas na znoszenie obostrzeń, i przekonanie widać to po decyzji w sprawie restrykcji mających obowiązywać od 26 kwietnia 2021.

Minister zdrowia podał także kolejność, w jakiej będą odmrażane poszczególne branże. Tu także widać konsekwencje: przedsiębiorstwa znajdujące się na pierwszych miejscach listy rzeczywiście doczekały się na konferencji o obostrzeniach dobrych wiadomości. Co wolno, a co dalej jest zabronione w lockdownie od 26 kwietnia 2021?

Nowe obostrzenia od 26 kwietnia 2021. Luzowanie restrykcji w wybranych województwach

Adam Niedzielski jako Gość Radia ZET dał do zrozumienia, ze rewolucji w obostrzeniach nie należy się spodziewać. Zdradził ponadto, że w rządzie toczyły się „intensywne konsultacje” na temat regionalizacji luzowanie obostrzeń. Minister zdrowia stwierdził, że sytuacja na Śląsku i Podkarpaciu to „dwa różne epidemiczne światy”.

Ostatecznie, jak się okazało, rząd podzielił Polskę na dwie strefy. W każdej z nich obowiązują nieco inne zasady lockdownu.

W najlepszej sytuacji są mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. W tych regionach dzieci z klas I-III szkół podstawowych wracają w pełni do nauki w trybie hybrydowym, a salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą przyjmować klientów.

Pozostałe województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie, w których liczba zakażeń jest największa, tydzień przed majówką spędzą z dokładnie takimi samymi obostrzeniami, jakie obowiązywały do 25 kwietnia 2021.

Lockdown od 26 kwietnia 2021. Lista obostrzeń.

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zamknięte
 • Centra i galerie handlowe  pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni
 • W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2
 • W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób
 • Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte w woj. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim
 • Żłobki i przedszkola – otwarte od 19 kwietnia 2021
 • Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu z limitem 20 osób.
 • Edukacja – z wyjątkiem uczniów klas I-III uczących się w wybranych województwach hybrydowo, uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie
 • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy) 
 • Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki

Wprowadzone przez rząd obostrzenia będą obowiązywać od 26 kwietnia 2021. Kolejne informacje o modyfikacji obostrzeń zostaną przedstawione jeszcze przez długim majowym weekendem.

W zależności od napływających danych statystycznych oraz informacji o ewentualnym buncie Polaków i zamiarze ignorowania zakazów rządowych podczas majówki może dojść do poluzowania lub utrzymania restrykcji. Rząd ostrzega, że nieodpowiedzialne wyjeżdżanie na urlop może doprowadzić do powstania czwartej fali, która zmiotłaby szanse na powrót do normalności w wakacje. 

RadioZET.pl