Zamknij

Kredyt ważniejszy niż zdrowie. Lockdown zmienił priorytety Polaków

25.01.2021 16:37
Finanse ważniejsze niż zdrowie
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Przedłużający się lockdown i kolejne obostrzenia sprawiły, że Polacy drżą na myśl o zaciągniętych kredytach i zobowiązaniach finansowych. Najpierw myślą o domowym budżecie, a dopiero później o sobie.

Lockdown zbiera żniwo nie tylko wśród przedsiębiorców, ale także w prywatnych gospodarstwach domowych.

Właściciele firm mogą liczyć na wsparcie płynące z tarczy antykryzysowej, choć zdaniem wielu z nich nie jest ono wystarczające. Wyczekują więc odmrożenia gospodarki.

Przez obostrzenia i pandemię COVID-19 hotele, restauracje i firmy cateringowe toną w długach.

Lockdown: dla Polaków finanse ważniejsze niż zdrowie

Brak stabilności sytuacji finansowej sprawia, że Polacy odstawiają własne zdrowie na dalszy plan.

Z badań firmy doradczej Deloitte wynika, że aż dwie trzecie rodaków obawia się braku ciągłości spłaty zadłużenia kredytowego.

Jeszcze większa grupa, bo aż 68 proc. Polaków z niepokojem patrzy na stan swoich oszczędności. A te topnieją w oczach.

W badaniu „Global State of the Consumer Tracker" odnotowano spadek (o 1 p.p.) liczby Polaków, która jest zaniepokojona własnym zdrowiem i kondycją fizyczną (62 proc.).

Najnowsza fala badania pokazuje, że Polacy mniej martwią się o zdrowie, a więcej o stabilność swojej sytuacji finansowej. Jeszcze dwa miesiące temu troska o zdrowie bliskich i własne były odpowiednio na pierwszym i drugim miejscu wśród powodów niepokoju polskich konsumentów. W styczniu nadal zdrowie wiedzie prym, ale tuż za nim znajdują się stan oszczędności i obawa o możliwość spłaty kredytów. Troska o własne zdrowie jest dopiero na czwartym miejscu

Raport z badania „Global State of the Consumer Tracker" Deloitte

Indeks niepokoju konsumentów

Z badania wynika, że indeks niepokoju wynosi w Polsce 2 proc. A czym jest ten wskaźnik?

Indeks niepokoju, czyli różnica netto między osobami, które zgodziły się ze zdaniem +Jestem bardziej zaniepokojony niż tydzień temu+ oraz tymi, które zaprzeczyły, wyniósł na początku roku 2 proc., a więc o 5 p.p. mniej niż miesiąc temu”

Raport z badania „Global State of the Consumer Tracker" Deloitte

Jest również dobra informacja, z której wynika, że poziom obaw polskich konsumentów spada sukcesywnie od początku listopada. Teraz Polacy mają inne zmartwienia.

Obostrzenia wpływają na zdrowie

Martwimy się jedynie o zdrowie rodziny i osób najbliższych. Tak zagłosowało aż 80 proc. pytanych.

Od ostatniego badania aż o 4 pp. wzrosła liczba Polaków, dla których powodem do zmartwień jest spłata zadłużenia kredytowego. O 2 p.p. przybyło natomiast wśród naszych ankietowanych osób, które z niepokojem patrzą na stan swoich oszczędności. Może to być także pokłosiem niedawnych wydatków związanych ze świętami. Większość z nas nadwyrężyła swoje portfele, a do tego dochodzi przedłużający się lockdown i utrzymująca się niepewność co do najbliższej przyszłości

Przemysław Szczygielski, partner, lider branży Usług Finansowych w Polsce Deloitte

Z badania wynika również, że Polska odnotowała najwyższy spadek indeksu niepokoju spośród krajów europejskich.

Prawdopodobną przyczyną takiej zmiany nastrojów jest rozpoczęcie szczepień wśród lekarzy, personelu medycznego oraz uruchomienie zapisów na szczepienia dla pozostałych grup. Część z nich liczy nawet na nagrody od pracodawcy za zaszczepienie się.

RadioZET.pl/PAP