Zamknij

Grozi nam kolejny lockdown? Dworczyk: nikogo na to nie stać

Katarzyna Witwicka
27.08.2020 10:36
Lockdown już się nie powtórzy - zapewnił szef KPRM Michał Dworczyk
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Czy w razie kolejnej fali pandemii koronawirusa grozi nam zamknięcie gospodarki? Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk mówił w Polsat News o rządowych planach.

Lockdown już się nie powtórzy – wynika z zapewnień szefa KPRM Michała Dworczyka. Jak mówił w Polsat News, nie grozi nam kolejne zamknięcie gospodarki.

- Będziemy reagowali adekwatnie do rozwoju pandemii, natomiast nikt dzisiaj nie myśli o zamknięciu gospodarki takim, z jakim mieliśmy do czynienia wiosną tego roku - podkreślał Dworczyk.

Dworczyk: nie stać nas na kolejny lockdown

Ograniczenia w prowadzeniu biznesu wprowadzone w kwietniu w związku z pandemią w dużej mierze przyczyniły się do kryzysu gospodarczego, z którego skutkami walczy polski rząd.

Zobacz także

Przedsiębiorcy zmuszeni zostali by czasowo zamknąć sklepy, restauracje czy zakłady fryzjerskie, przez co zostali odcięci od źródła dochodu. Państwo zaś uruchomiło szereg rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników, które miały pomóc w przetrwaniu kryzysu.

Wypłaty w ramach tarczy finansowej i antykryzysowej pociągnęły jednak za sobą miliardowe koszty dla budżetu. Wydatki związane z pandemią zmusiły rządzących do nowelizacji tegorocznego budżetu i  dopisania do niego deficytu w kwocie 109 mld złotych.

Zobacz także

Michał Dworczyk w Polsat News skomentował, że w razie kolejnej fali pandemii, nikogo nie będzie stać na lockdown.

Dziś nikt nie myśli o zamknięciu gospodarki. Nikogo nie stać na tak radykalne działania, jakie były podejmowane wiosną 

- podkreślił Michał Dworczyk

Jak dodał, ograniczenia wprowadzane są w poszczególnych regionach Polski w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Stanowisko Michała Dworczyka ws. lockdownu podziela resort finansów.

Zobacz także

Wiceminister finansów Piotr Patkowski podczas konferencji prasowej w sprawie poprawek do tegorocznego budżetu mówił o tym, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć drugiej fali pandemii, jednak jedno jest pewne: całkowitego lockdownu nie będzie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Jeśli rozmawiamy o ewentualnym lockdownie, może on nastąpić jako stopniowe, punktowe ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Zrobimy wszystko, by gospodarka nie zamknęła się na taka skalę jak w pierwszym kwartale tego roku – mówił wiceminister Piotr Patkowski.

RadioZET.pl/PAP/Polsat News