Zamknij

Lockdown a działalność hoteli. Branża apeluje do rządu o wytyczne

21.09.2021 08:48
Hotelarze boją się lockdownu
fot. Autor: LIDERO/shutterstock (ilustracyjne)

Hotelarze apelują do rządu o zapewnienie „ciągłości i przewidywalności prowadzenia działalności”. Branża obawia się kolejnego lockdownu.

Lockdown na długie miesiące pozbawił przedsiębiorców dochodów. Branża hotelarska nie chce powrotu obostrzeń i apeluje do rządu o jasne wytyczne na okres jesienno-zimowy.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego zrzeszająca setki hotelarzy przygotowała petycję o zapewnienie ciągłości i przewidywalności prowadzenia biznesu w obliczu czwartej fali koronawirusa. Czy obostrzenia powrócą? Oto plany rządu.

Hotelarze chcą wytycznych, nie lockdownu

Rząd wielokrotnie zapewniał, że pełny lockdown już nam nie grozi. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził jednak podczas ostatniej konferencji prasowej, że niewykluczony jest podział Polski na strefy i lokalne obostrzenia.

Restrykcji nie będzie jednak, jeśli dobowa liczba zakażeń utrzymywać się będzie poniżej 1000 przypadków. Jeśli jednak chorych będzie więcej, obostrzenia wrócą tam, gdzie zaszczepionych jest najmniej: na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i na Podlasiu. Niewykluczone, że restrykcje obejmą wówczas m.in. hotelarzy, którzy już dziś apelują do rządu o jasne wytyczne na wypadek lockdownu.

„W świetle ogromnych strat poniesionych od początku pandemii i braku stanowiska rządu dotyczącego dalszych ograniczeń po 30 września hotelarze cały czas obawiają się o przyszłość swoich obiektów” – czytamy w komunikacie IGHP.

Hotele w Polsce przez prawie półtora roku podlegały drastycznym obostrzeniom i w przeciwieństwie do większości gałęzi gospodarki dopiero podczas tegorocznych wakacji uzyskały możliwość działalności. Pomimo poprawienia się sytuacji epidemicznej, nawet podczas ostatnich miesięcy hotele nie mogły działać bez ograniczeń. Oczekujemy, że rząd potwierdzi możliwość działalności hoteli przynajmniej dla osób zaszczepionych, tak jak to ma miejsce w Europie Zachodniej

IGHP

Branża chce przyjmować zaszczepionych klientów bez ograniczeń. Rząd podczas ostatniej konferencji prasowej potwierdził, że ewentualne limity gości dotyczyć będą osób niezaszczepionych. Lockdown w takim wydaniu wymaga jednak doprecyzowania kwestii uprawnień przedsiębiorców, w tym także hotelarzy, do sprawdzania, kto jest zaszczepiony, a kto nie. Rząd planuje dać takie narzędzie pracodawcom, którzy będą mogli przesunąć niezaszczepionych pracowników na stanowiska, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z klientami czy kontrahentami.

Hotelarze chcą ram prawnych określających ich dalsze funkcjonowanie i zasady przyjmowania wszystkich gości. Deklarują też pracę w reżimie sanitarnym i zapewniają bezpieczną obsługę.

RadioZET.pl