Zamknij

Lockdown dla niezaszczepionych? Kosiniak-Kamysz: rząd nie ma na to odwagi

21.10.2021 08:12
Lockdown i obostrzenia dla niezaszczepionych
fot. Wirestock Creators/shutterstock (ilustracyjne)

Rząd powinien mieć odwagę, by przedstawić propozycje restrykcji dla osób niezaszczepionych – mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lockdown i regionalne obostrzenia to jedna ze strategii walki z kolejną falą pandemii. Rząd jednak wstrzymuje się z decyzją o obostrzeniach, mimo że sytuacja epidemiczna pogorszyła się.

Liczba dziennych zakażeń przekroczyła 5 tys. Jeszcze kilka tygodni temu rząd deklarował, że nie wprowadzi obostrzeń tak długo, jak dobowa liczba przypadków utrzymywać się będzie poniżej 1000. Obecnie zachorowań jest pięciokrotnie więcej, a rząd – zdaniem Kosiniaka-Kamysza, „nie ma odwagi, by działać”.

Obostrzenia dla niezaszczepionych. Propozycja lidera PSL

Niezaszczepieni i osoby bez negatywnego testu na COVID-19 mają ograniczone prawa w wielu krajach Europy. Certyfikaty covidowe obowiązują już we Francji, we Włoszech, w Holandii, a od 1 listopada wprowadzi je także Austria.

Czy w Polsce także sprawdziłoby się rozwiązanie, nazywane przez krytyków „ segregacją sanitarną”? Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz w "Kropce nad i" w TVN 24 mówił o potrzebie ograniczenia praw niezaszczepionych.

Uważam, że rząd taką propozycję powinien przedstawić. Po to tak często chełpią się tym, że rządzą, iż powinni mieć odwagę przedstawiać często niepopularne decyzje. Szczególnie w czasach pandemii trzeba przedstawiać decyzje, które idą nie pod publiczkę, nie z populistami, nie z antyszczepionkowcami, czyli proepidemicznymi ruchami, tylko w kierunku bezpieczeństwa wszystkich Polaków

Władysław Kosiniak-Kamysz

 
- To nie jest wolność wyboru. Wolność nasza kończy się tam, gdy wchodzimy w wolność drugiego człowieka – dodał polityk.

 

Lider PSL dodał, że niezaszczepieni narażają na zachorowanie tych, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogli przyjąć szczepionki. Zwiększa się wówczas także ryzyko zachorowań wśród dzieci. - Rząd nie walczył z fake newsami w sprawie szczepionek, z kłamstwem. Oprócz epidemii COVID-u mamy epidemie kłamstwa, epidemię nienawiści i epidemię głupoty - podsumował prezes PSL.

Tymczasem rząd wstrzymuje się z decyzją o restrykcjach. Zgodnie z deklaracją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, rząd nie wprowadzi obostrzeń z dnia na dzień, tak jak to miało miejsce rok temu tuż przed dniem Wszystkich Świętych.

RadioZET.pl/PAP/TVN24