Zamknij

Lockdown czy wariant francuski? Minister zdrowia o „najczarniejszym scenariuszu"

20.08.2021 08:42
Jaka wizja lockdownu w Polsce
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Wariant francuski czy regionalne obostrzenia, ale dla wszystkich? Rząd rozważa różne scenariusze na wypadek jesiennej, czwartej fali koronawirusa.

Lockdown znów stanie się faktem, jeśli Polacy nie przekonają się do szczepień. Prognozy nie są optymistyczne i coraz bardziej przybliżają nas do wizji powrotu obostrzeń.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że restrykcji nie będzie, jeśli dzienna liczba zachorowań nie przekroczy tysiąca. Tymczasem sam resort zdrowia obawia się, że w najczarniejszym scenariuszu zakażeń dziennych będzie nawet 15 tys.

Lockdown jest nieuchronny? Obostrzenia i prognozowana liczba zakażeń

Szef resortu zdrowia mówił dla „Rzeczpospolitej” o prognozach dotyczących sytuacji epidemicznej po wakacjach. Jak mówił, Ministerstwo Zdrowia prowadzi analizę różnych wariantów.

Mamy kilka scenariuszy, którym przypisujemy różne prawdopodobieństwo. W najbardziej pesymistycznym oceniamy, że mniej więcej na przełomie września i października liczba zakażeń może osiągnąć nawet 15 tys. dziennie 

Adam Niedzielski

Jak dodał, scenariusz najbardziej optymistyczny jest taki, „że będziemy w tzw. trendzie bocznym – liczba zakażeń oczywiście będzie trochę rosła, ale nie przekroczy pułapu tysiąca dziennie". Wówczas obostrzeń można by było uniknąć.

Szczegółowe informacje, na które już teraz czekają głównie przedsiębiorcy obawiający się lockdownu, rząd miałby przedstawić we wrześniu. Niedzielski powiedział, że „model podejmowania decyzji będzie oparty nie tylko na dziennej liczbie zakażeń, ale dodatkowo będzie uwzględniał to, jak w poszczególnych regionach wygląda wyszczepienie”.

- Przez całe wakacje pracowaliśmy i nad logistyką, i nad założeniami zarządzania w tej nowej sytuacji, bo co fala, to mamy zupełnie inną charakterystykę. We wrześniu na pewno pokażemy reguły dotyczące ewentualnego wprowadzenia obostrzeń – zapowiedział minister.

Z kolei prof. Andrzej Horban, szef Rady Medycznej przy premierze, pytany w TVN24 o ewentualne obostrzenia zalecił, by znaleźć złoty środek między ochroną zdrowia Polaków, a interesem przedsiębiorców. Dodał, że nie sposób dziś prognozować, ile zakażeń dziennych będzie jesienią, stąd trudno o jakikolwiek scenariusz dla gospodarki.

Prof. Horban chce, by rząd pogodził kwestię ochrony zdrowia i ewentualnych obostrzeń. Jak przekazał, rozważany jest wariant francuski w walce z COVID-19.

Myślimy o wariancie francuskim, jestem bardzo blisko tego, ale z kolei proszę zwrócić uwagę na sytuację pracodawców. Trzeba niesłychanie wyważyć między blokowaniem ludzkiej aktywności, gospodarki a zahamowaniem epidemii 

Andrzej Horban

We Francji obostrzenia dotyczą niezaszczepionych. Każdy, kto chce pójść do restauracji czy kina, czy centrum handlowego powinien mieć certyfikat covidowy poświadczenie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Czy taki model obostrzeń ma szanse sprawdzić się w Polsce? To jedna z metod, dzięki której rząd oszczędziłby przedsiębiorców, którzy przez ponad rok nie mogli prowadzić biznesu.

Z danych resortu zdrowia wynika jednak, że wielu Polaków nie zadowoli wariant francuski. Zaszczepionych w pełni jest  18,3 mln osób, czyli mniej niż połowa całego społeczeństwa.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita