Zamknij

Przepustki covidowe staną się faktem? Oto założenia rządowego projektu

26.08.2021 20:18
Przepustki covidowe staną się faktem
fot. Pawel Wodzynski/East News

Jak będzie wyglądała praca w obliczu czwartej fali pandemii? Czy przedsiębiorcy znów zostaną objęci obostrzeniami? Na stronie KPRM pojawiła się zapowiedź projektu, który porządkuje te kwestie.

Szczepienia to jedyny sposób, by uniknąć lockdownu. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy, na mocy której pracodawcy zyskają narzędzie do sprawdzenia pracownika.

Przedsiębiorcy z kolei unikną obostrzeń, jeśli będą świadczyć usługi na rzecz zaszczepionych. Znamy szczegóły rządowego projektu.

Lockdown a niezaszczepieni. Oto szczegóły rządowego projektu

„Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw ma na celu wspieranie działań związanych z zapewnieniem odpowiedniej ochrony w zakładach pracy, które są miejscem w którym dochodzi do zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2” – czytamy na stronie KPRM.

Zgodnie z założeniem ustawodawcy pracodawca będzie mógł uzyskać informację o tym, kto się zaszczepił, kto już chorował i kto ma negatywny lub pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Jak czytamy w opisie projektu, pracodawca będzie mógł oddelegować osobę niezaszczepioną lub z pozytywnym testem na obecność koronawirusa „poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny”.

Nowe przepisy będą dotyczyły także tych, którzy szukają pracy. Już w trakcie rekrutacji trzeba będzie udzielić firmie informacji zdrowotnych. Jak czytamy „przewiduje się również możliwość oczekiwania powyższych informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę”.

Projekt wprowadza też rozwiązania, dzięki którym przedsiębiorcy unikną lockdownu. Ci, którzy obsługiwać będą zaszczepionych, ozdrowieńców lub klientów z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, nie będą podlegali obostrzeniom.

„Zgodnie z projektowanymi przepisami przedsiębiorca lub podmiot niebędący przedsiębiorcą, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie objęty czasowym ograniczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 46b pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie podlegałby takiemu ograniczeniu, jeżeli działalność gospodarcza jest wykonywana na rzecz osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, osoby po przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub osoby posiadającej ważny negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2” – czytamy w opisie projektu.

W jaki sposób można będzie sprawdzić, czy pracownik lub klient się zaszczepił? Służyć temu będzie aplikacja mobilna udostępniona przez Centrum e-Zdrowia lub zaświadczenie lekarskie.

Ustawa ma zostać przyjęta jeszcze w III kwartale.

RadioZET.pl