Zamknij

Lobbing w Ministerstwie Finansów? Pomoc koncernom tytoniowym za 170 mln zł

Redakcja
21.09.2021 08:50
Afera tytoniowa w resorcie finansów
fot. Jakub Kaminski/East News

Prokuratura bada, czy doszło do nielegalnego lobbingu w Ministerstwie Finansów przy ustalaniu wysokości akcyzy tytoniowej. Jak dowiedziało się Radio ZET śledztwo na wiosnę wszczęła Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Według informacji nieoficjalnych chodzi o szeroko rozumiane przestępstwo urzędnicze. Informatorzy Radia ZET twierdzą, że zeznania w tej sprawie miał już składać wiceminister finansów Jan Sarnowski.

W czerwcu ubiegłego roku Ministerstwo Finansów uchwaliło rozporządzenie, na mocy którego zwolniono z akcyzy część produktów tytoniowych, w tym te produkowane przez największe koncerny tytoniowe. Projekt rozporządzenia zakładał, że przedsiębiorcy nie będą musieli płacić akcyzy za okres od 1 lipca do 30 września 2020 roku. Jako uzasadnienie podano potrzebę wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw.

Zmiany w prawie ogłoszono w niedzielę, w dniu wyborów prezydenckich. Niecałe dwa dni później po ekspresowych konsultacjach rozporządzenie zostało podpisane. Zawarte w nim zwolnienie z akcyzy miało kosztować Skarb Państwa 170 milionów złotych.

Na rynku papierosów i wyrobów tytoniowych, który wart jest ponad 30 miliardów złotych rocznie trwa bezpardonowa wojna między największymi koncernami. Według mediów we wspieranie koncernów zaangażowani są byli politycy i urzędnicy.

Do czasu publikacji Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało na pytania Radia ZET, między innymi jakie działania wyjaśniające podjęto w resorcie w związku ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. O sprawie rozporządzenia zwalniającego firmy z podatku akcyzowego jako pierwsza napisała WP.PL.

RadioZET/Mariusz Gierszewski