Oceń
Zapomnij o błyskotliwych humanoidach z ich umiejętnościami gimnastycznymi: na World Robot Summit w Tokio skupiono się na robotach, które mogą dostarczać pocztę, robić zakupy i budować domy.
Robot = dostawca
Przedstawiono CarriRo, robota dostawczego w kształcie przypominającego zabawkę londyńskiego autobusu z jasnymi, przyjaznymi "oczami" na przedzie. Robot może dostarczać paczki z prędkością 6 km/h (4 mile na godzinę). CarriRo - jest zaprojektowany do jeżdżenia po chodnikach i kierowania się przez GPS na podany adres w promieniu dwóch kilometrów - wyjaśnia Chio Ishikawa z Sumitomo Corp, który promuje robota. Szczęśliwemu odbiorcy paczki wysyłany jest kod do smartfona, umożliwiający mu dostęp do CarriRo i odbiór wszystkiego, co jest w środku - pocztę, lekarstwa lub jedzenie na wynos.
Takie usługi są szczególnie potrzebne w starzejącej się Japonii. Przy prawie 28% populacji powyżej 65 roku życia mobilność jest coraz bardziej ograniczona, a kraj boryka się z problemami z pracownikami w wieku produkcyjnym.
HSR - robot dla osób starszych lub niepełnosprawnych
Toyota HSR (Human Support Robot) może zapewnić istotną pomoc osobom w podeszłym wieku lub niepełnosprawnym w domu. Zdolny do obsługi i manewrowania różnorodnymi obiektami, zapewnia także kluczowy interfejs ze światem zewnętrznym poprzez ekran podłączony do Internetu.
AFP/EAST NEWS
Niedostatek siły roboczej w Japonii jest szczególnie odczuwalny w sektorach handlu detalicznego i budowlanym, a firmy na World Robot Summit chciały zaprezentować swoje najnowsze rozwiązania.
Robot zrobi za Ciebie zakupy
Firma Omron zaprezentowała robota, którego można zaprogramować do przesuwania się po supermarkecie i umieszczania różnych przedmiotów w koszyku. Prawdopodobnie przyda się on leniwym lub niedołężnym klientom, ale najprawdopodobniej zostanie wykorzystane w magazynie logistycznym.
BEHROUZ MEHRI/AFP/East News
Japonia ma również trudności ze znalezieniem pracowników do ustawiania towaru na półkach w swoich 55 000 sklepów, które otwarte są 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Również tutaj roboty mogą wypełnić lukę.
Budowniczy HRP-5P
Budynki wznoszą się w zawrotnym tempie, gdyż Tokio przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. W całym mieście są budowle, ale nie zawsze wystarcza im ludzi do pracy.
Enter HRP-5P. Szczęśliwie nazwana, humanoidalna maszyna ma wygląd masywnego budowniczego o wzroście 182 cm i wadze 101 kilogramów. HRP-5P jest przeznaczony do wykonywania tych samych zadań konstrukcyjnych, które ludzie obecnie wykonują - nawet gdy pozostawiony jest sam sobie. HRP-5P - może używać tych samych narzędzi co człowiek, dlatego nadaliśmy mu kształt człowieka - dwie nogi, dwie ręce i głowę - wyjaśnił jeden z jego twórców, Kenji Kaneko z ośrodka National Advanced Industrial Science and Technology research.
BEHROUZ MEHRI/AFP/East News
Mówiący Robohon
Producenci promowali także najnowsze roboty mówiące, które stają się coraz bardziej "inteligentne" w swoich reakcjach.
Robohon, humanoidalny robot, który ma zaledwie 20 centymetrów wysokości, został zatrudniony od zeszłego miesiąca, by opowiedzieć turystom historię starożytnej cesarskiej stolicy Kioto po angielsku, japoński albo chińsku.
AP/East News
Robot jak gwiazda telewizji
Bardzo popularne wśród gości japońskich na World Robot Summit była replika robota Tetsuko Kuroyanagi, jednej z najlepszych gwiazd telewizyjnych w kraju. Stworzony we współpracy z japońskim mistrzem robotyki Hiroshi Ishiguro, robot niemal dokładnie replikuje wyraz twarzy 85-latki, ale rozmowa z maszyną nie jest najłatwiejsza. - Trudność polega na tym, żeby tworzyć płynne rozmowy z różnymi ludźmi - powiedział Junji Tomita, inżynier giganta telekomunikacyjnego NTT, który również bierze udział w projekcie. - Liczba możliwych odpowiedzi na pytanie otwarte jest tak duża, że staje się to bardzo skomplikowane - przyznał Tomita.
BEHROUZ MEHRI/AFP/East News
kap/ric/rma/SUMITOMO CORPORATION/NTT - NIPPON TELEGRAPH AND TELEPHONE/TOYOTA MOTOR/OP
Oceń artykuł