Zamknij

Listonosz, klient w sklepie, budowniczy: W Japonii jest od tego robot

Olga Papiernik
18.10.2018 14:30
Robot CarriRo
fot. BEHROUZ MEHRI/AFP/East News

Zapomnij o błyskotliwych humanoidach z ich umiejętnościami gimnastycznymi: na World Robot Summit w Tokio skupiono się na robotach, które mogą dostarczać pocztę, robić zakupy i budować domy.

Robot = dostawca 

Przedstawiono CarriRo, robota dostawczego w kształcie przypominającego zabawkę londyńskiego autobusu z jasnymi, przyjaznymi "oczami" na przedzie. Robot może dostarczać paczki z prędkością 6 km/h (4 mile na godzinę). CarriRo - jest zaprojektowany do jeżdżenia po chodnikach i kierowania się przez GPS na podany adres w promieniu dwóch kilometrów - wyjaśnia Chio Ishikawa z Sumitomo Corp, który promuje robota. Szczęśliwemu odbiorcy paczki wysyłany jest kod do smartfona, umożliwiający mu dostęp do CarriRo i odbiór wszystkiego, co jest w środku - pocztę, lekarstwa lub jedzenie na wynos.
 
Takie usługi są szczególnie potrzebne w starzejącej się Japonii. Przy prawie 28% populacji powyżej 65 roku życia mobilność jest coraz bardziej ograniczona, a kraj boryka się z problemami z pracownikami w wieku produkcyjnym.

Zobacz także

HSR - robot dla osób starszych lub niepełnosprawnych

Toyota HSR (Human Support Robot) może zapewnić istotną pomoc osobom w podeszłym wieku lub niepełnosprawnym w domu. Zdolny do obsługi i manewrowania różnorodnymi obiektami, zapewnia także kluczowy interfejs ze światem zewnętrznym poprzez ekran podłączony do Internetu.

Toyota HSR

AFP/EAST NEWS

Niedostatek siły roboczej w Japonii jest szczególnie odczuwalny w sektorach handlu detalicznego i budowlanym, a firmy na World Robot Summit chciały zaprezentować swoje najnowsze rozwiązania.

Robot zrobi za Ciebie zakupy

Firma Omron zaprezentowała robota, którego można zaprogramować do przesuwania się po supermarkecie i umieszczania różnych przedmiotów w koszyku. Prawdopodobnie przyda się on leniwym lub niedołężnym klientom, ale najprawdopodobniej zostanie wykorzystane w magazynie logistycznym.

omron robot

BEHROUZ MEHRI/AFP/East News

 
Japonia ma również trudności ze znalezieniem pracowników do ustawiania towaru na półkach w swoich 55 000 sklepów, które otwarte są 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Również tutaj roboty mogą wypełnić lukę.

Budowniczy HRP-5P

Budynki wznoszą się w zawrotnym tempie, gdyż Tokio przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. W całym mieście są budowle, ale nie zawsze wystarcza im ludzi do pracy.
 
Enter HRP-5P. Szczęśliwie nazwana, humanoidalna maszyna ma wygląd masywnego budowniczego o wzroście 182 cm i wadze 101 kilogramów. HRP-5P jest przeznaczony do wykonywania tych samych zadań konstrukcyjnych, które ludzie obecnie wykonują - nawet gdy pozostawiony jest sam sobie. HRP-5P - może używać tych samych narzędzi co człowiek, dlatego nadaliśmy mu kształt człowieka - dwie nogi, dwie ręce i głowę - wyjaśnił jeden z jego twórców, Kenji Kaneko z ośrodka National Advanced Industrial Science and Technology research.

hrp-5p

BEHROUZ MEHRI/AFP/East News

Mówiący Robohon

Producenci promowali także najnowsze roboty mówiące, które stają się coraz bardziej "inteligentne" w swoich reakcjach.

Robohon, humanoidalny robot, który ma zaledwie 20 centymetrów wysokości, został zatrudniony od zeszłego miesiąca, by opowiedzieć turystom historię starożytnej cesarskiej stolicy Kioto po angielsku, japoński albo chińsku.

sharp robohon

AP/East News

Robot jak gwiazda telewizji

Bardzo popularne wśród gości japońskich na World Robot Summit była replika robota Tetsuko Kuroyanagi, jednej z najlepszych gwiazd telewizyjnych w kraju. Stworzony we współpracy z japońskim mistrzem robotyki Hiroshi Ishiguro, robot niemal dokładnie replikuje wyraz twarzy 85-latki, ale rozmowa z maszyną nie jest najłatwiejsza. - Trudność polega na tym, żeby tworzyć płynne rozmowy z różnymi ludźmi - powiedział Junji Tomita, inżynier giganta telekomunikacyjnego NTT, który również bierze udział w projekcie. - Liczba możliwych odpowiedzi na pytanie otwarte jest tak duża, że staje się to bardzo skomplikowane - przyznał Tomita.

Tetsuko Kuroyanagi

BEHROUZ MEHRI/AFP/East News

kap/ric/rma/SUMITOMO CORPORATION/NTT - NIPPON TELEGRAPH AND TELEPHONE/TOYOTA MOTOR/OP