Zamknij

Lista najbogatszych Polaków 2020. Na szczycie Michał Sołowow

27.02.2020 13:44
Lista najbogatszych Polaków 2020. Na szczycie Michał Sołowow
fot. Nick Starichenko/Shutterstock (ilustracyjne)

Magazyn "Forbes" opublikował tegoroczną listę najbogatszych Polaków. Podobnie, jak w ubiegłym roku, na szczycie znalazł się Michał Sołowow. W rankingu znalazła się rekordowa liczba miliarderów. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Kto jest najbogatszym Polakiem?

Dziesiątką najbogatszych Polaków otwiera Michał Sołowow, któremu udało się utrzymać pozycję lidera. Przedsiębiorca w branży chemicznej, wyposażenia wnętrz i energetyce posiada majątek o wartości 15,6 mld zł.

W ciągu roku fortuna Sołowowa powiększyła się o 2 mld zł. Biznesmen zaczynał pomnażać swój majątek z budowlaną firmą Mitex. Następnie zaczął inwestować w przemysł (Cersanit i Barlinek) oraz w firmę chemiczną Synthos. W ubiegłym roku Sołowow ogłosił plany budowy w Polsce pierwszej prywatnej elektrowni jądrowej.

Zobacz także

Drugą lokatę w rankingu "Forbesa" zajął Zygmunt Solorz. Właściciel spółki Cyfrowy Polsat posiada majątek o wartości ok. 12 mld zł. Magazyn podkreślił, że w jego rękach jest Polkomtel (operator sieci Plus), Netia, firma informatyczna Asseco czy spółki energetyczne, nieruchomościowe i finansowe.

Trzecie miejsce należy do Jerzego Staraka z majątkiem o wartości 9,6 mld zł. Jest on właścicielem farmaceutycznej spółki Polpharma i producent preparatów ziołowych Herbapol. Ma również udziały w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica.

W pierwszej dziesiątce znajduje się również rodzeństwo Dominiki i Sebastiana Kulczyków. Oboje dysponują majątkiem o wartości odpowiednio 6,9 i 6,6 mld zł.  

Zobacz także

Coraz więcej miliarderów

W tegorocznym zestawieniu znalazło się aż 56 miliarderów. Dla porównania rok temu było ich 42, a przed dekadą 14 miliarderów. Z kolei całkowita wartość majątków setki najbogatszych przekroczyła 176 mld złotych (więcej o 15,7 proc. w porównaniu z 2019 rokiem).

"Forbes" podkreślił, że to ogromny wzrost, ponieważ pomiędzy 2019 i 2018 rokiem zanotowano tylko 4-proc. powiększenie majątków setki najbogatszych. Skąd taki wzrost? Magazyn podkreślił fenomenem producentów gier komputerowych. W rankingu jest ich aż 8.

Najwyżej uplasowali się twórcy CD Projektu: Marcin Iwiński (3,42 mld złotych) oraz Michał Kiciński (2,9 mld złotych). Ich spółka zyskuje przed premierą gry "Cyberpunk 2077", która planowana jest w tym roku.

W sumie jest 16 debiutantów w gronie 100 najbogatszych Polaków. Aby znaleźć się w tym gronie, konieczny był majątek o wartości 549 mln zł. W ubiegłym roku było to 495 mln zł (o 10,9 proc.).

Zobacz także

Lista 10 najbogatszych Polaków w 2020 roku według "Forbesa":

  1. Michał Sołowow (chemia, wyposażenie wnętrz, energetyka) - 15,6 mld zł,
  2. Zygmunt Solorz (media, telekomunikacja) - 12 mld zł,
  3. Jerzy Starak (farmacja) - 9,6 mld zł,
  4. Tomasz Biernacki (handel) - 8,1 mld zł,
  5. Dominika Kulczyk (energia odnawialna, inwestycje) - 6,9 mld zł,
  6. Sebastian Kulczyk (chemia, inwestycje) - 6,6 mld zł,
  7. Zbigniew Juroszek z rodziną (zakłady bukmacherskie, nieruchomości) - 3,7 mld zł,
  8. Maciej i Małgorzata Adamkiewicz (farmacja) - 3,5 mld zł,
  9. Marcin Iwiński (gry komputerowe) - 3,4 mld zł,
  10. Paweł Marchewka (gry komputerowe) - 3 mld zł.

RadioZET.pl/Forbes