Zamknij

Lista Szanghajska. Oto 8 najlepszych uczelni w Polsce

17.08.2020 14:11
Lista Szanghajska. 8 polskich uczelni w prestiżowym rankingu
fot. 4 PM production/shutterstock(ilustracyjne)

Na liście najlepszych uniwersytetów na świecie prym wiodą uczelnie amerykańskie i angielskie. W prestiżowym rankingu Academic Ranking of World Universities znalazło się też osiem polskich szkół.

Academic Ranking of World Universities to prestiżowy ranking znany też jako Lista Szanghajska. Spis najlepszych uczelni na świecie prowadzony jest od 2003, a od przeszło 18 lat na jego szczycie jest ten sam uniwersytet - Harvard University w USA.

Na których miejscach na liście 1000 najlepszych uczelni uplasowały się polskie szkoły? W tegorocznym rankingu znalazło się osiem polskich uniwersytetów.

8 najlepszych uczelni w Polsce

Lista Szanghajska nie zaskakuje pod względem popularności polskich uczelni. Top 3 to bez zmian: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Zobacz także

Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, który przygotowuje ranking, określa dokładne miejsce w przypadku 100 pierwszych uczelni. Pozostałe miejsca wymieniane są już tylko w przybliżeniu - uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. Polskie uczelnie znajdują się niestety dużo niżej.

Uniwersytet Warszawski mieści się w czwartek setce. W tym roku zajął miejsca między 301-400. W piątek setce z kolei znalazł się Uniwersytet Jagielloński (miejsca 401-500) po ubiegłorocznym skoku do czwartej setki. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest w ósmej setce rankingu (w zeszłym roku była w siódmej), a do dziewiątej setki trafiły: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska (debiut w zestawieniu) i Politechnika Warszawska. Z kolei w dziesiątej, ostatniej setce zestawienia znalazły się Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

W światowej czołówce niezmiennie jest amerykański Harvard. Zaraz po nim w zestawieniu znalazł się Stanford. A na trzecim miejscu jest brytyjski Cambridge.

RadioZET.pl/PAP