Zamknij

Zmiany w czołówce najbogatszych ludzi świata. Spadek szefa Facebooka

13.03.2021 00:55
Zmiany na liście najbogatszych przedsiębiorców świata
fot. Michael Reynolds/Pool/Xinhua News/East News

Zmiany na liście najbogatszych ludzi świata. Mark Zuckerberg nie jest już w pierwszej piątce, ale pozostaje w czołówce. Kto go wyprzedził?

Najbogatsi przedsiębiorcy, którzy latami budują swój majątek, trafiają na listę Forbesa. Czytelnicy mogą poznać sylwetki osób, które stoją za najpotężniejszymi firmami, które przyniosły im zysk. W lutym pisaliśmy o tym, kto znalazł się w polskiej edycji zestawienia.

Tymczasem w polskiej odsłonie rankingu najbogatszych Forbes także pojawiły się nowe nazwiska.

Lista Forbes. Najbogatsi przedsiębiorcy świata

Wśród światowej czołówki nastąpiły zmiany. Warren Buffett wyprzedził w zestawieniu Marka Zuckerberga. Szef Facebooka do niedawna znajdował się na piątym miejscu prestiżowej listy. Teraz prezes Berkshire Hathaway znalazł się na jego miejscu.

Warren Buffett nazywany jest jednym z największym przedsiębiorców świata. Stoi na czele konglomeratu Berkshire Hathaway. Jego majątek przekracza 100 mld dolarów.

Mark Zuckerberg vs Warren Buffett

Powodem zmian na liście najbogatszych były rekordowe notowania Berkshire Hathaway oraz obawy inwestorów względem spółek technologicznych związane z działaniami podejmowanymi przez administrację prezydenta USA Joego Bidena. Informacje o możliwości mianowania Liny Khan do Federalnej Komisji Handlu, znanej krytyczki Big Tech, spowodowały panikę wśród inwestorów. Wielu z nich przyjęło to jako zagrożenie dla pozycji takich firm, jak Facebook, Alphabet, Apple czy Amazon. Efekty widoczne są w wycenach spółek.

Równocześnie Berkshire Hathaway notuje wzrosty. Jest to konglomerat ponad 90 amerykańskich firm. Dzieje się tak od momentu, gdy Warren Buffett w corocznym liście do inwestorów poinformował o zysku za IV kw. ub. roku w wysokości 35,8 mld dol. Po tym ogłoszeniu wartość akcji klasy A Berkshire Hathaway w szczytowym momencie osiągnęła poziom 407,7 dolarów za walor. Akcje klasy B uplasowały się cenowo na poziomie 263,9 dol. - poinformowała agencja Associated Press.

Z danych Bloomberga wynika, że majątek Buffeta wzrósł od początku 2021 roku o 12,8 mld dolarów. Z kolei Mark Zuckerberg miał powiększyć swój majątek od stycznia o 3 mld dolarów.

Na pierwszym miejscu niezmiennie pozostaje szef Amazona, Jeffa Bezos. Jego fortuna ma obecnie sięgać 180 mld dol.

RadioZET.pl/PAP