Zamknij

Czy liść marihuany może być znakiem towarowym? Jest wyrok

08.01.2020 10:46
Liść marihuany nie może być znakiem towarowym
fot. Shutterstock/photolona (ilustracyjne)

Zgodnie z unijnym prawem, liść marihuany nie może być znakiem towarowym. Sugeruje on bowiem, że produkt nim oznaczony zawiera niedozwolone środki odurzające – uznał TSUE.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Sprawa dotyczyła wnioskodawczyni, która chciała zarejestrować urzędowo grafikę przedstawiającą zielone liście marihuany na czarnym tle z napisem Cannabis Store Amsterdam jako unijny znak towarowy dla środków spożywczych. Chodziło o wyroby cukiernicze, czekolady, desery, napoje i żywność.

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej początkowo odrzucił jej wniosek tłumacząc, że oznaczenie to jest sprzeczne z porządkiem publicznym. Kobieta odwołała się do trybunału unijnego, który choć podtrzymał decyzję urzędu, miał inne argumenty.

Zobacz także

Zgodnie ze stanowiskiem TSUE, urząd słusznie stwierdził, że liście marihuany jednoznacznie kojarzą się z aktem palenia tego środka odurzającego. Sąd zwrócił jednak uwagę, że umieszczenie na grafice słowa „store”, czyli „sklep”. Ich użycie skutkuje tym, że krąg odbiorców może oczekiwać, że towary i usługi objęte tym oznaczeniem odpowiadają towarom i usługom proponowanym przez sklep oferujący środki odurzające.

Zobacz także

Sąd mając na uwadze działania unijne w celu ograniczenia szkodliwego wpływu narkotyków na zdrowie wskazał, że to sporne oznaczenie można uznać jako sprzeczne z porządkiem publicznym.

Sąd UE przywołał tym samym wyrok z marca 2018 roku, w którym uznał, że znak towarowy LA MAFIA SE SIENTA A LA MESA (Mafia zasiada do stołu) dla oznaczenia działalności związanej z prowadzeniem pizzerii nie może zostać zarejestrowany, gdyż jest sprzeczny z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami.

RadioZET.pl/PAP/Prawo.pl