Zamknij

Handlowcy nie chcą kolejnych limitów. Branża wytyka błędy rządzącym

21.10.2020 19:32
Handlowcy mają dość obostrzeń
fot. Dmitry Kalinovsky/shutterstock (ilustracyjne)

- Dalsze zaostrzenie restrykcji uderza w firmy handlowe, które nie odrobiły jeszcze strat po wiosennym lockdownie – informuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Godziny dla seniorów, limity liczby klientów w sklepach, wydłużone godziny pracy. To nowa rzeczywistość dla sklepów, które często nie odrobiły jeszcze strat po wiosennym lockdownie.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji wytyka rządzącym błędy i apeluje, by nie wprowadzać kolejnych restrykcji.

Handlowcy nie chcą kolejnych restrykcji

Handlowcy pierwsze zmiany odczuli po wprowadzeniu godzin dla seniorów. Od 15 października w sklepach czy drogeriach w godzinach od 10 do 12 przebywać mogą jedynie ci klienci, którzy ukończyli 60 lat. Są też limity dotyczące liczby klientów w sklepach w strefach czerwonych. W strefie czerwonej ograniczenia w sklepach są uzależnione od wielkości sklepu. Dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 os. na 1 kasę, a dla sklepów o powierzchni powyżej 100 m2 - 1 os. na 15 m2.

Zobacz także

POHiD podkreśla, że placówki handlowe są dobrze przygotowane do bezpiecznej obsługi klientów i nie trzeba wprowadzać kolejnych restrykcji w branży.

W czasie pandemii sieci handlowe podjęły działania na rzecz wdrożenia procedur bezpieczeństwa klientów i pracowników i w tym celu poniosły w okresie marzec-wrzesień 2020 wydatki na poziomie 350 milionów złotych 

Renata Juszkiewicz, Prezes POHiD

Organizacja w oświadczeniu wskazuje, że wskaźnik zachorowań na koronawirusa w branży jest znikomy. Nie przekracza on 0,4 proc. Prezes POHiD dodała, że handlowcy na własną rękę egzekwują wymóg dezynfekcji rąk i zasłaniania ust i nosa przez klientów sklepów. Wiele placówek zamknęło miejsca zabaw dla dzieci, wydłużyło godziny pracy i zapewniło pracownikom dystans w strefach socjalnych.

Zobacz także

Handlowcy współpracują ponadto z Sanepidem, organizują rotacyjną pracę i szkolą pracowników – wskazuje organizacja.

„Swoimi dotychczasowymi działaniami handel dowiódł, iż stoi na straży bezpieczeństwa Polaków. Wprowadzanie ewentualnych dodatkowych ograniczeń w ruchu klientów odniosłoby negatywne skutki” – czytamy w stanowisku POHiD.

Zobacz także

Organizacja wskazuje, że limity klientów w połączeniu z godzinami dla seniorów paradoksalnie wpływa na wzrost zagrożenia epidemicznego. „Mała przepustowość handlu skutkuje gromadzeniem się przed wejściem do sklepów klientów, co wiąże się z podwyższonym ryzykiem transmisji wirusa i prowadzi do infekcji, zwłaszcza w tak niekorzystnych warunkach pogodowych” – czytamy w stanowisku.

Dalsze zaostrzenie restrykcji uderza w firmy handlowe, które nie odrobiły jeszcze strat po wiosennym lockdownie Apelujemy do rządu, aby z należytą powagą i roztropnością odniósł się do podnoszonych przez handel postulatów” – podsumowuje organizacja.

RadioZET.pl/POHiD