Zamknij

Emeryci zarobią więcej. Nowe limity od 1 grudnia 2020

01.12.2020 07:56
Nowe limity dorabiania do emerytury od 1 grudnia
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Seniorzy mogą zarabiać więcej niż dotychczas bez uszczerbku na wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczeniu. Jak zmieniły się limity dorabiania do emerytury?

Emerytury mogą być pomniejszone lub całkowicie zawieszone jeśli seniorzy pobierający świadczenie są aktywni zawodowo.

ZUS poinformował jednak o podwyższeniu progu zarobków, od którego urząd proporcjonalnie pomniejsza wypłaty. Innymi słowy, seniorzy mogą zarobić więcej.

Limity dorabiania do emerytury od 1 grudnia 2020

Urząd pomniejszy emeryturę, jeśli senior, który nie osiągnął wieku emerytalnego, zarobi więcej niż 3618,30 zł. Tyle bowiem od 1 grudnia wynosi limit dorabiania do emerytury, który stanowi 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce. Kwota ta w porównaniu z dotychczasowym limitem jest zatem wyższa o nieco ponad 100 złotych.

Po przekroczeniu drugiego progu ZUS zawiesza wypłatę świadczenia. Obecnie limit ten wzrósł z 6531,90 zł do 6719,70 zł.

Zobacz także

Na jakiej zasadzie ZUS pomniejsza lub zawiesza wypłatę świadczeń? Zasada jest prosta: jeśli dochód przekroczy 70 procent średniej pensji, ale nie będzie wyższy niż 130 procent tej kwoty, to ZUS proporcjonalnie obniży świadczenie. ZUS co kwartał aktualizuje kwoty stanowiące limit dorabiania do świadczeń. Te zależne są od wysokości przeciętnej pensji w gospodarce, co zwykle jest dobrą wiadomością dla seniorów. Im wyższa średnia płaca, tym więcej mogą dorobić do emerytury.

Kogo dotyczą limity dorabiania do emerytury, kto może zarabiać bez ograniczeń?

Co do zasady, każdy senior na rencie czy emeryturze może być aktywny zawodowo. Niektórzy jednak nie mogą zarobić więcej niż 6,7 tys., jeśli nie chcą, by ZUS wstrzymał wypłaty świadczeń. Limity dorabiania dotyczą wcześniejszych emerytów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz niektórych rencistów.  

Zobacz także

Seniorzy powyżej 60. i 65. roku życia mogą bez ograniczeń dorabiać do emerytury. Taka sama zasada dotyczy seniorów pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

RadioZET.pl/ZUS