Zamknij

Limity dorabiania do emerytury. Nowe przepisy już obowiązują

02.09.2020 11:37
Limity dorabiania do emerytury od 1 września 2020
fot. Shutterstock/ LightField Studios (ilustracyjne)

Limit dorabiania do emerytury zmienił się od 1 września. Ile mogą zarobić seniorzy bez uszczerbku na kwocie otrzymywanego świadczenia?

- Od 1 września zmieniły się limity zarobkowe dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, oraz rencistów - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli emeryt przekroczy odgórnie ustalony próg dochodowy, ZUS może zmniejszyć kwotę emerytury lub zawiesić wypłatę świadczeń. Ile zatem seniorzy mogą zarabiać, by urząd nie pomniejszył emerytury?

Emerytura a inne dochody

ZUS przypomniał, że do renty lub emerytury można dorabiać, ale należy pamiętać o progu dochodowym.

- Jego przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców. O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz renciści – podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zobacz także

Jak dodał przedstawiciel ZUS, pozostali emeryci tj. seniorzy powyżej 60. i 65. roku życia mogą bez ograniczeń dorabiać do emerytury. Taka sama zasada dotyczy rencistów, którzy także nie muszą przejmować się progiem dochodowym. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

- Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń – dodaje ZUS.

Zobacz także

Limity dorabiania do emerytury

Zasada jest prosta: jeśli dochód przekroczy 70 procent średniej pensji, ale nie będzie wyższy niż 130 procent tej kwoty, to ZUS proporcjonalnie obniży świadczenie.

Urząd pomniejszy emeryturę, jeśli senior, który nie osiągnął wieku emerytalnego zarobi więcej niż 3517,20 zł. Tyle bowiem od 1 września wynosi limit dorabiania do emerytury, który stanowi 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce.

Zarobki przekraczające 3517,20 zł powodują więc proporcjonalne obniżenie świadczenia emerytalnego.

ZUS przypomniał, że maksymalną kwotą dochodu gwarantującą wypłatę obniżonego świadczenia jest 6531,90 zł. Jeśli emeryt zarobi więcej, ZUS zawiesi wypłatę emerytury.

RadioZET.pl/PAP