Zamknij

Ile może zarobić senior, by ZUS nie odebrał mu emerytury? Nowe limity

25.11.2021 20:24
Limity dorabiania do emerytury
fot. Krzysztof Furmaga/Shutterstock (ilustracyjne)

Aktywni zawodowo seniorzy muszą pamiętać o tzw. limitach dorabiania do emerytury. ZUS poinformował o nowych kwotach granicznych, które obowiązywać będą od 1 grudnia 2021 roku.

Emerytury w niektórych przypadkach mogą być pomniejszone lub całkowicie zawieszone jeśli seniorzy pobierający świadczenie są aktywni zawodowo i zarabiają więcej, niż odgórnie ustalony limit

ZUS co kwartał aktualizuje kwoty stanowiące limit dorabiania do świadczeń. Te zależne są od wysokości przeciętnej pensji w gospodarce, co zwykle jest dobrą wiadomością dla seniorów. Im wyższa średnia płaca, tym więcej mogą dorobić do emerytury. Ile maksymalnie będą mogli zarabiać od grudnia 2021 roku,  bez uszczerbku na świadczeniu?

Limit dorabiania do emerytury od 1 grudnia 2021

Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od grudnia 2021 r., będą obowiązywały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Kto z pracujących seniorów musi uważać na to, ile zarabia, pobierając równocześnie świadczenie z ZUS? Limity zarobków dotyczą tylko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

Ile można dorobić bez uszczerbku na świadczeniach? Zasada jest prosta: jeśli dochód przekroczy 70 procent średniej pensji, ale nie będzie wyższy niż 130 procent tej kwoty, to ZUS proporcjonalnie obniży świadczenie. Jakie to kwoty?

– Od 1 grudnia kwotą graniczną, do której można bez obawy dorabiać, jest 3960,20 zł brutto. Jeśli ktoś zarobi więcej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 7354,50 zł brutto, wypłata z ZUS zostanie zawieszona – informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

 

Jeśli senior zarobi więcej niż 3,9 tys. zł brutto, ale mniej niż 7,3 tys. zł, to ZUS proporcjonalnie obniży mu emeryturę o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia świadczenia.

Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł – dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

RadioZET.pl/ZUS