Zamknij

Ile można dorobić do emerytury? Nowe zasady od 1 grudnia

25.11.2020 10:29
Nowe limity dorabiania do emerytury
fot. Marek BAZAK/East News

Nowe limity dorabiania do emerytury od 1 grudnia 2020 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o zmianach.

Emerytury mogą być pomniejszone lub całkowicie zawieszone jeśli seniorzy pobierający świadczenie są aktywni zawodowo.

ZUS co kwartał aktualizuje kwoty stanowiące limit dorabiania do świadczeń. Te zależne są od wysokości przeciętnej pensji w gospodarce, co zwykle jest dobrą wiadomością dla seniorów. Im wyższa średnia płaca, tym więcej mogą dorobić do emerytury.

Zobacz także: Komu należy się renta i na jakich zasadach jest przyznawana? Sprawdź swoje prawa

Limity dorabiania do emerytury od  grudnia 2020 do lutego 2021

Ile mogą zarobić seniorzy bez uszczerbku na kwocie otrzymywanego świadczenia? Co do zasady, seniorzy pobierający świadczenia z ZUS nadal mogą pracować. ZUS może jednak pomniejszyć lub wstrzymać wypłaty, jeśli zarobki emerytów lub rencistów przekraczają odgórnie ustalone kwoty.

Zobacz także

Nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców. O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz renciści. Ile można dorobić bez uszczerbku na świadczeniach?

Zasada jest prosta: jeśli dochód przekroczy 70 procent średniej pensji, ale nie będzie wyższy niż 130 procent tej kwoty, to ZUS proporcjonalnie obniży świadczenie.

Zobacz także

Urząd pomniejszy emeryturę, jeśli senior, który nie osiągnął wieku emerytalnego, zarobi więcej niż 3618,30 zł. Tyle bowiem od 1 grudnia wynosić będzie limit dorabiania do emerytury, który stanowi 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce. Kwota ta w porównaniu z obowiązującym obecnie limitem będzie zatem wyższa o nieco ponad 100 złotych.

Po przekroczeniu drugiego progu ZUS zawiesza wypłatę świadczenia. Obecnie limit ten wynosi 6531,90 zł, od 1 grudnia wzrośnie do 6719,70 zł.

Zobacz także

Kto może dorabiać do emerytury bez ograniczeń?

Seniorzy powyżej 60. i 65. roku życia mogą bez ograniczeń dorabiać do emerytury. Taka sama zasada dotyczy rencistów, którzy także nie muszą przejmować się progiem dochodowym. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

- Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń – informuje ZUS.

RadioZET.pl/ZUS