Zamknij

Zmiany w płatnościach. Transakcje gotówkowe do 8 tys. złotych?

29.11.2019 12:48
Limit transakcji gotówkowych 2020. Przelew od 8 tys. zł
fot. Shutterstock/Marcin Smolinski (ilustracyjne)

Resort finansów chce zaostrzyć przepisy dla przedsiębiorców. Transakcje gotówkowe będą możliwe - nie do kwoty 15 tysięcy złotych jak obecnie - lecz do 8 tysięcy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ministerstwo Finansów chce obniżyć próg obrotu bezgotówkowego między przedsiębiorcami z obecnych 15 tysięcy do 8 tysięcy złotych – informuje serwis prawo.pl.

W ten sposób, jak podaje portal, można zaoszczędzić nawet 20 miliardów złotych z tytułu kosztów wytwarzania, transportu i zabezpieczenia gotówki. Taki zabieg ma także na celu uszczelnienie podatków i namierzenie oszustów.

Zobacz także

Jak informuje prawo.pl, takie rozwiązanie jest obecnie konsultowane z członkami Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Argumentem za obniżeniem progu transakcji bezgotówkowych jest cyfryzacja państwa. Szczególnie skarbówka woli obrót bezgotówkowy, co umożliwia jej lepszą kontrolę firm i transparentność obrotu pieniądza w gospodarce.
Eksperci są zdania, że przerzucenie się na bezgotówkowy obrót pieniądza może uderzyć w najmniejsze firmy. Sceptycznie do pomysłu resortu podchodzi Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy, dyrektor generalny i partner zarządzający w firmie GLC.

Nie mam nic przeciwko ograniczaniu obrotu gotówkowego i myślę, że wielu właścicieli punktów detalicznych byłoby z tego zadowolonych, tyle tylko, że propozycja Ministerstwa Finansów ‒ moim zdaniem ‒ nie uderzy w szarą strefę i tych, którzy są poza systemem, choćby częściowo, ale w tych drobnych przedsiębiorców i rzemieślników, którzy w dużej mierze działają legalnie i są uczciwi 

– mówi dla serwisu prawo.pl

Dodaje, że najmniejsze firmy będą musiały wygospodarować dodatkowe środki na obsługę księgową, którą wymuszą częstsze transakcje bezgotówkowe. Pod znakiem zapytania stoi zatem kwestia płynności finansowej małych sklepów osiedlowych, warzywniaków czy kwiaciarni.

Zobacz także

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca oraz gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 000 złotych.

Przedsiębiorcy, którzy rozliczą jednorazowe transakcje powyżej 15 000 złotych w gotówce, a nie za pośrednictwem rachunku bankowego, nie mogą zaliczyć takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów.

Zobacz także

RadioZET.pl/prawo.pl