Zamknij

Limit płatności kartą do 100 zł bez PIN. Jak skorzystać?

20.03.2020 11:52
Limit płatności kartą do 100 zł bez PIN. Jak skorzystać?
fot. Nattakorn_Maneerat/Shutterstock (ilustracyjne)

Od czwartku limit płatności bezgotówkowych bez podawania kodu PIN został zwiększony do 100 złotych. Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z nowego limitu?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa spowodowała, że dostawcy kart płatniczych (w Polsce jest to głównie Visa i Mastercard) zdecydowali się na podniesienie limitu płatności bezgotówkowych bez konieczności podawania kodu PIN.

To ma ułatwić zakupy podczas stanu zagrożenia epidemicznego. Resort rozwoju i Sanepid zaleciły handlowcom promowanie płatności bezgotówkowych.

Zobacz także

Limit 100 zł bez PIN-u. Od kiedy?

Zmiany dotyczące podwyższenia limitu płatności kartą bez podawania kodu PIN trwały przez ostatnie miesiące, jednak dopiero koronawirus spowodował przyspieszenie finalnych prac i wydanie decyzji administracyjnych.

Możliwość płacenia kartą do 100 zł bez PIN Visa wprowadziła 19 marca, a dzień później Mastercard.

Co trzeba zrobić, żeby korzystać z nowego limitu? Nie wymaga to żadnego działania ze strony klientów. Tak jak dotychczas, podczas codziennych zakupów, wystarczy posługiwać się kartą płatniczą (również w telefonie).

Zobacz także

Warto jednak sprawdzić, czy nasz bank włączył już możliwość płacenia kartą do 100 zł bez podawania PIN-u. Do tej pory zrobił to m.in. BNP Paribas.

Kluczowe jest również ustawienie terminali płatniczych w punktach handlowych tak, aby mogły przyjmować nowy limit płatności kartą.  

Na przykład należąca do Fiserv firma First Data Polska, właściciel marki Polcard, rozpoczęła prace nad dostosowaniem terminali płatniczych.

Firma wyjaśniła, że operacja polega na zdalnym zaktualizowaniu oprogramowania terminali płatniczych, a z uwagi na skalę i wagę przedsięwzięcia powołano specjalny zespół ekspertów.

Od poniedziałku 23 marca znacznie zwiększy się liczba terminali płatnicze dostosowanych do nowego limitu.

"Pierwszeństwo będą miały terminale pracujące u klientów First Data Polcard z branży spożywczej. Łączna liczba terminali Polcard wynosi aktualnie ponad 183 tys." - poinformowała w komunikacie spółka First Data Poland.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP