Zamknij

Koronawirus. Visa i Mastercard podnoszą limit płatności bez kodu PIN

18.03.2020 10:35
Koronawirus. Visa podnosi limit płatności bez kodu PIN
fot. photobyphotoboy/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 19 marca Visa podnosi limit płatności bezgotówkowych. Od czwartku bez podawania kodu PIN będzie można płacić do 100 złotych. Dzień później zmiany wprowadzi również Mastercard. To dwa razy więcej niż dotychczas.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa spowodowała, że resort rozwoju i Sanepid wydali zalecenia, aby podczas zakupów używać płatności bezgotówkowych. Problem w tym, że od dekady limit płatności kartą lub telefonem bez podawania kodu PIN wynosił 50 zł. 

Biorąc pod uwagę inflację taka kwota nie pozwala na wykonanie większych zakupów w sklepach. 

Zobacz także

Visa podwyższa limit płatności bezgotówkowych

"W odpowiedzi na oczekiwania regulatora, handlowców i konsumentów, 19 marca 2020 roku obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u (50 złotych), zostanie podniesiony do wysokości 100 złotych" - podała Visa w komunikacie.

Użytkownicy kart Visa mogą skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, kiedy będą mogli korzystać z podwyższonego limitu.

Zaznaczono, że karty zbliżeniowe Visa spełniają takie same kryteria bezpieczeństwa jak tradycyjne karty Visa wyposażone w chip.

Zobacz także

Każda transakcja jest chroniona dzięki wielu warstwom zabezpieczeń. Płatności zbliżeniowe, także w przypadku coraz chętniej wybieranych przez konsumentów płatności telefonem, zegarkiem czy innym urządzeniem z funkcją płatniczą, zapewniają użytkownikom kontrolę nad przebiegiem transakcji

Visa

Visa wskazała, że podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartami Visa "zostało uzgodnione z uczestnikami ekosystemu bankowego w Polsce i uzyskało akceptację Narodowego Banku Polskiego".

Mastercard podwyższa limit płatności bezgotówkowych

Na podniesienie limitu płatności bezgotówkowych zdecydowała się również firma Mastercard.

"Biuro Mastercard w Polsce informuje, że już od północy 20 marca 2020 roku posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 złotych wszędzie tam na terenie Polski, gdzie terminale POS zostaną odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu - poinformowała firma Mastercard. 

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

W ubiegłym tygodniu z powodu epidemii koronawirusa Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się z prośbą do NBP o zastosowanie wyższych limitów dla transakcji kartami zbliżeniowymi.

Z kolei minister finansów Tadeusz Kościński zwrócił się w piątek do organizacji kartowych o przyspieszenie prac nad wdrożeniem możliwości płatności bezdotykowych do 100 zł bez PIN-u.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Przewiduje ono, że w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl