Zamknij

Emilewicz: myślę, że limit 30-krotności nie zostanie zniesiony

23.10.2019 17:38
Limit 30-krotności ZUS 2019. Emilewicz: myślę, że ten limit nie zostanie zniesiony
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Myślę, że ten limit nie zostanie zniesiony - tak Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, skomentowała sprawę limitu 30-krotności na składki ZUS. Jego likwidację zapisano w projekcie budżetu na przyszły rok.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Emilewicz podkreśliła, że ustawą budżetową zajmie się już parlament nowej kadencji.

Nie zdarzyło się jeszcze od 1989 roku żeby ustawy budżetowe były przyjmowane bez korekt (...) Ja zakładam, że kwestie limitu 30-krotności składek definitywnie politycznie mamy już za sobą

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

Minister podkreśliła, że od początku, kiedy ten pomysł się pojawił przekonywali jako Porozumienie, że on nie przyniósłby zakładanego budżetowego wpływu.

Zatem utrzymanie limitu składek na ubezpieczenie społeczne, będzie nie tylko bezpieczne z perspektywy, tych, których chcemy w Polsce utrzymać, ale także dla systemu ubezpieczeń społecznych

Jadwiga Emilewicz

Dodała, że sprawa nie będzie stawiana na "ostrzu noża" przez partię Porozumienie Jarosława Gowina, której członkiem i wiceprezesem jest szefowa resortu przedsiębiorczości.

Zobacz także

"To nie jest takie proste"

W projekcie budżetu na 2020 roku założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce).

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński pytany w pierwszej połowie października, czy możliwa jest zmiana decyzji w kwestii zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, powiedział, propozycja likwidacji tego limitu jest nie tylko zamieszczona w propozycji budżetu na 2020 roku.

Dodał, że była ona wcześniej zamieszczona w wieloletnim planie finansowym, który rząd przygotował na początku tego roku i który został zatwierdzony przez Komisję Europejską.

To nie jest takie proste, że rząd czy minister finansów może wycofać się z tej pozycji, z racji tego, że jest to pozycja budżetowa, która była przedstawiona Komisji Europejskiej. Ostateczne decyzje będzie podejmował parlament

Jerzy Kwieciński

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP