Zamknij

Likwidacja użytkowania wieczystego: skorzystanie z bonifikaty to bardzo opłacalna inwestycja

Olga Papiernik
21.12.2018 14:19
blok
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

1 stycznia 2019 r. 2,5 mln Polaków stanie się właścicielami gruntów, które dotąd były w użytkowaniu wieczystym. Skorzystanie z bonifikaty przy jednorazowej zapłacie opłaty rozłożonej na 20 lat, to bardzo opłacalna inwestycja.

Ustawa umożliwia przekształcenie we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

- Stanie się to automatycznie, nie trzeba chodzić do żadnego urzędu, nie można z tego zrezygnować - mówi  Marcin Krasoń, analityk Home Brokers.

Przekształcenie będzie odpłatne. Osoby, które staną się właścicielami gruntów, będą zobowiązane do płacenia corocznej opłaty przez 20 lat. Wysokość opłaty rocznej za przekształcenie będzie odpowiadała dotychczasowej opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia. Możliwe będzie wniesienie opłaty jednorazowo i wówczas w przepisach określono wysokość bonifikaty. 60 proc. bonifikata ustawowa obejmuje przekształcenia użytkowania na gruntach Skarbu Państwa.

Blisko 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a ok. 500 tys. na gruntach Skarbu Państwa.

- Większość samorządów terytorialnych zdecydowało się na wprowadzenie takiej samej, czyli 60 proc. Bonifikaty, a skorzystanie z niej to dla nas bardzo opłacalna inwestycja - komentuje Marcin Krasoń z Home Brokers.

MarketNews24/OP